| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 16 ani si nu am mai avut card pana acum si as vrea sa imi fac, am nevoie pentru plati online unde poti plăti doar cu card de credit din ce am auzit poti transfera bani doar între aceleași banci si eu am nevoie si de asta deci mi ar trebui un card BT. Știți ce card m ar avantaja ținând cont ca am nevoie pentru plăti online poate si in magazine normale. Si mai am o nelămurire dacă siteul de pe care comand are preturile in euro sau lire este bun un card in ron si cu transferurile de bani între conturi BT imi ia din bani daca transfer sau exista o suma minima si una maximă pentru transfer? Încă ceva ce acte îmi trebuie pentru card? Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Copii, minorii si neangajatii NU vor avea dreptul la credit card, fiindca acele carduri se aloca numai angajatilor, deoarece depind de o linie de credit bancar si de venit lunar, care sa le permita plata credit cardului!

Tu ca minor poti avea doar un CARD de DEBIT, simplu, de elev, legat de contul tau bancar unde poti cheltuii doar cati banisori ai in acel cont bancar.

| goguPatent a răspuns:

In primul rand la 16 ani nu iti poti face card de credit, poti sa iti faci insa un card de debit.

Cu un card de debit poti faci orice plati vrei tu, online sau la pos.

Poti transfera banii de unde vrei tu.

Platile in alte valute se convertesc automat fara sa faci tu nimic.

Ai nevoie de cartea de identitate si un parinte

| CosminGK a răspuns:

Nu stiu cine ti-a spus tie ca doar intre aceleasi banci. Banii se transfera de la banca la banca, nu conteaza ce banca ai tu sau x. Intr-adevar este un avantaj daca aveti amandoi aceeasi banca si va transferati bani, banii intra in aceeasi zi.
Iar legat de plati in euro, dolar lira sau orice alta moneda, poti plati cu un card ce ai ron.