| ioniac a întrebat:

nu stiu daca este buna categoria, imi cer scuze. Am fost oprit de politia rutiera din Buc pentru consumul de alcool. As vrea sa stiu daca este posibil ca, cantitatea de alcool din aer sa aiba valoare mai mare daca am baut cateva guri de bere inainte cu cateva minute sa suflu in etilotest? Si daca am baut 7 beri in decurs de 6-7 ore, cam ce valoare o sa iasa la sange? avand in vedere ca de la ora 14 nu am mai mancat nimic, pe la ora 17-18 am inceput sa beau si am fost oprit pe la 1 noaptea. Nu vreau sa fiu criticat, sunt constient de pericolele ce se puteau intampla, am facut o greseala si o sa suport consecintele. Multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este posibil sa fie cu ceva mai mare, dar nu cu mult.
Oricum, cred ca ti s-a recoltat sange si alcoolemia aceasta conteaza, daca a fost peste 0, 80 la mie fapta este infractiune si eu cred ca a fost, daca bausesi 7 beri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cat de tare era berea si cat de mare esti tu, oricum 7 beri cred ca trec serios de limita de dosar penal indiferent ca ai luat o gura inainte sau nu sa ti se puna fiola

| ioniac explică:

Pai 0,80 am avut in aer, cam cat o sa iasa sangele? vreau sa mai spun ca, când am fost la recoltare sange, un doctor mi-a facut ceva teste.m-a pus sa umblu pe o linie si mai multe.dar am trecut prin ele ca si când nu as fi baut, chiar doctoru m-a intrebat daca "tin la alcool?" ...acest lucru ar avea legatura cu concentratia de alcool din sange, adica se poate sa am alcool in sange si sa nu fiu beat?

| suntserios a răspuns (pentru ioniac):

Clar ai avut 0.8 in aer nici nu mai are rost de discutam... este deja duplu peste limita penalului. In sange iti iese clar peste 1.

Sa fim clari. Legii nu ii pasa daca tu tii la alcool sau nu. Daca ai alcool in sange peste concentratia admisa poti sa mergi tu si in maine si sa faci balet, tot cu dosar penal te capeti