| verityca a întrebat:

Bună!
Pe 11 august fac 18 ani și începand cu luna iulie până la sfârșit de lună, trebuie să mă înscriu la facultate ( în perioada când mă înscriu e validă cartea de identitate).
Problema este dacă mă pot înscrie la universitate cu buletinul ăsta care îmi expiră într-o lună și câteva zile, sau as putea să îmi fac unul nou?
Dacă ma duc cu asta vechi la înscriere, cand voi incepe facultatea în toamnă, trebuie să îl schimb cu ala nou?
O altă întrebare, mă pot înscrie cu buletinul pe care îl am acum, sau să îmi fac unul nou?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Te poti inscrie cu actuala CI, cat timp este in termenul de valabilitate inscris pe aceasta.
2. Poti preschimba actuala CI cu maximum 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii.
3.Inainte de expirarea valabilitatii, cu cel putin 15 zile, trebuie sa depui cererea si actele necesare preschimbarii actualei CI.
4.Ramane la latitudinea ta daca te inscrii cu actuala CI (vezi raspunsul 1) sau o preschimbi (vezi raspunsurile 2 si 3).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îți faci unul nou acum, durează câteva zile.