| Anonimul151 a întrebat:

Dacă în Decembrie 2023 am împlinit 18 ani, dar nu mi-am schimbat Cartea de identitate (buletinul), pentru că este valabil pana în Decembrie 2024, pot sa ma înscriu la școala de șoferi? Practic din moment ce expiră în 2024, încă e valabil. Deci nu aș vedea de ce sa nu mă pot înscrie la școala de șoferi.

Aud fel și fel de vorbe de la diferite persoane, că nu se poate și restul. Deși mi se pare foarte ciudat. Din moment ce e valabil încă. Nu contează ca am împlinit 18 ani. Fiindcă sunt considerat major și cu buletinul vechi care e valabil. Nu trebuie să îmi fac obligatoriu buletin când fac 18 ani dacă e valabil nu?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat cartea de identitate e valabila nu e nevoie sa o schimbi si te poti inscrie la scoala

| Anonimul151 explică (pentru suntserios):

Ok. Ca auzeam diferite persoane care ziceau ca și dacă nu expira, trebuie să îl fac că mă consideră minor... Deși nu exista așa ceva atâta timp cât am împlinit 18 ani. Dacă buletinul e valabil, pot sa merg oriunde cu el și nu trebuie sa Îl fac doar când expira. Și mai ziceau că nu se poate sa ma înscriu cu buletinul vechi la școala de șoferi chiar dacă nu e expirat, ca trebuie sa îl schimb etc.

Și mi se părea ciudat. Pentru că știam ca sunt doar nișe invenții.

Legal vorbind nu cred ca o școală de șoferi îmi poate impune sa îmi fac un buletin nou chiar dacă cel vechi nu e expirat. Și să nu îmi de a voie sa fac școala de șoferi sau mai știu eu ce sa mai inventeze...

| Anonimul151 explică (pentru suntserios):

Mulțumesc de răspuns.

| ioana748 a răspuns:

Va puteți înscrie cu buletinul actual.

| Mitrica_Monica_1990 a răspuns:

Da! Te poți înscrie, îți schimbi buletinul când expiră. Acestea sunt procedurile! Am făcut înscrieri la școală de șoferi, îți pot garanta (mulți sunt derutați pentru ca este poza de la 14 ani). Il faci mai devreme dacă il pierzi sau ti se fură. Atât timp cat este valabil nu există probleme. Succes!

| Anonimul151 explică (pentru Mitrica_Monica_1990):

Ok. Ca auzeam diferite persoane care ziceau ca și dacă nu expira, trebuie să îl fac că mă consideră minor... Deși nu exista așa ceva atâta timp cât am împlinit 18 ani. Dacă buletinul e valabil, pot sa merg oriunde cu el și nu trebuie sa Îl fac doar când expira. Și mai ziceau că nu se poate sa ma înscriu cu buletinul vechi la școala de șoferi chiar dacă nu e expirat, ca trebuie sa îl schimb etc.

Și mi se părea ciudat. Pentru că știam ca sunt doar nișe invenții.

Legal vorbind nu cred ca o școală de șoferi îmi poate impune sa îmi fac un buletin nou chiar dacă cel vechi nu e expirat. Și să nu îmi de a voie sa fac școala de șoferi sau mai știu eu ce sa mai inventeze...

Mulțumesc de răspuns.