| Roxanacrisan23 a întrebat:

Bună, politia vine la fata locului pentru orice eveniment fie incendiu, inundație etc? As vrea sa știu mai clar în ce situații intervine și politia și când nu e nevoie
Mulțumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Hai ca m-ai binedispus, vrei sa scriem cel putin o nuvela, fiind cel putin cateva zeci de situatii in care trebuie sa intervina. Pe langa sutele de infractiuni mai intervin si in caz de accidente, calamitati naturale, etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Politia intervine unde considera dispecerul de 112 ca e cazul.

| relian a răspuns:

Cind suni si aia te intreaba ce s-a intamplat,daca poti sa dai detalii,ori sa fii sigur despre ce anume este vorba, atunci poate veni doara pompieri, poate veni doara politia, dupa caz, ori pot veni doara aia cu salvarea.
Daca nu esti capabil sa dai informatii clare, atunci vin aia toti.Multi oamenii in situatii de genul asta nu mai sztiu ce sa faca,ce sa spuna,se pierd cum zic oamenii,ori is speriati etc.

Deci depinde de gravitatea situatiei si de ala care suna sa raporteze,ori sai cheme.

Daca tu suni la numarul ala si spui ca iubitu,barbatutatu te bate, ori face ca trenu si iti este frica, aia trimit politia numa, ori daca te intreaba daca tea ranit, te-a lovit, atunci trimit si politia si salvarea.

| anonimuIl a răspuns:

Poliția intervine unde e nevoie.