| saresipiper a întrebat:

Buna, pot intabula o casa pe mine la un notar din orice oras sau doar din judetul unde apartine imobilul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Casa nu se intabuleaza la notar ci la Cartea funciara de la locul situarii imobilului.
Este adevarat ca in vederea intabularii trebuie sa existe anumite acte de transmitere/obtinere a dreptului de proprietate, de ex. contract de vanzare-cumparare, contract de donatie, certificat de mostenitor, etc.
In functie de modul de transmitere/obtinere a dreptului de proprietate este si raspunsul corect la intrebarea ta. De ex. procedura succesorala se face numai la un notar public din circumscriptia judecatoriei ultimului domiciliu al defunctului, indiferent unde este situata casa iar restul actelor se pot face la orice notar public din Romania.
Repet: intabularea se poate face doar la CF in care este inscris imobilul.

| saresipiper explică (pentru Ioandelasal):

E contract de vanzare-cumparare..cred ca numai in judetul defunctului pot face înscrierea, nu la un notar din alt județ

| Ioandelasal a răspuns (pentru saresipiper):

Repet ce ti-am spus si in primul raspuns: contractul de vanzare-cumparare se poate face la orice notar din Romania dar intabularea se poate face numai in CF de care apartine localitatea in care este situat imobilul.
Sigur ca este mai usor sa inchei contractul la un notar la care ajung celmai usor partile contractului.
P.S. N-ai cum incheia un c.v.-c. cu un defunct!

| saresipiper explică (pentru Ioandelasal):

Da, voiam sa spun ca intabularea o fac in loc unde e amplasat imobilul..nu le am cu astea, sunt recunoscator ca ma ajuti!happy