| Alinnnnnnnnnnn a întrebat:

Buna TPU!
De ce acte as avea nevoie pentru a intabula o casa?
Am intrat pe mai multe site-uri, dar gasesc lucruri diferite peste tot.
Dau funda!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cei de la CADASTRU stiu cel mai bine, in functie de ce acte ai tu deja.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai construit-o tu, certificat de edificare a construcției.
https://www.topourban.ro/certificatul-de-edificare-a-constructiei/
Dacă ai cumpărat-o, act de vânzare-cumpărare.

| Lioana a răspuns:

Nu ai specificat care e situatia casei. Cum ai dobandit-o?
Actele notariale se depun la cartea funciara pentru intabulat de catre notarul care le-a autentificat.
Actele sub semnatura privata se pot intabula doar prin instanță.

| Alinnnnnnnnnnn explică (pentru Lioana):

Sunt proprietar, terenul este intabulat, dar construcția nu.
Am achitat recent toate taxele la primărie și am primit fiscalul.

| Lioana a răspuns (pentru Alinnnnnnnnnnn):

Trebuie sa vorbesti cu un topograf sa-ti faca documentatia pentru inscriere constructie.

Documentatia cadastrala de inscriere a unei constructii definitive pe un teren inscris in cartea funciara trebuie sa contina urmatoarele:
- borderou;
- dovada achitarii tarifului;
- cererea de receptie si inscriere;
- declaratia pe proprie raspundere cu privire la identificarea imobilului masurat;
- copiile actelor de identitate, in cazul proprietarilor persoane fizice/adeverinta emisa de catre Serviciul Public Comunitar de Evidenta Populatiei din care sa rezulte datele de identificare sau certificatul constatator, in cazul persoanelor juridice;
- copia legalizata a certificatului de casatorie, dupa caz;
- copia extrasului de carte funciara pentru informare;
- certificatul fiscal eliberat de primaria in circumscriptia careia se afla imobilul respectiv;
- certificat de atestare eliberat de autoritatea locala emitenta a autorizatiei de construire, care sa confirme ca edificarea constructiilor s-a efectuat conform autorizatiei de construire si ca exista proces - verbal de receptie la terminarea lucrarilor, intocmit conform anexei nr. 1.52 la prezentul regulament;
- inventarul de coordonate al punctelor de statie si al punctelor radiate;
- calculul analitic al suprafetei;
- memoriul tehnic;
- copia planului de amplasament si delimitare a terenului inscris in cartea funciara pe care se edifica constructia definitiva sau se extinde o constructie veche;
- planul de amplasament si delimitare cu reprezentarea terenului si a constructiei;
- fisierul. cpxml