| Sh4adow a întrebat:

Buna! Poti suna la politie pe motiv ca cineva va raporteaza si spune ca ati facut ceva ce n-ati facut. Exemplul meu: O vecina de bloc a sunat de 3 ori la politie pe motivul deranjarii ordinul publice fara nicio dovada, toate cele 3 interventii terminandu-se cu politistii care pleaca convinsi ca n-am facut nimic.Si este destul de stresant si vrea sa stiu daca pot face ceva in legatura cu asta.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie sa suni, poti solicita politistilor care te mai deranjeaza fara motiv s-o amendeze pe vecina, pentru contraventia prevazuta de L.61/1991, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
11) alarmarea publicului, a organelor specializate pentru a interveni în caz de pericol ori a organelor de menţinere a ordinii publice, prin darea semnalelor de pericol sau, după caz, prin solicitarea intervenţiei la faţa locului, fără motiv întemeiat;"

1 răspuns:
| Brizbriz a răspuns:

Sigur ca poti
dar
nu este legal
totusi
cum militienii fara scoala din tara asta sunt si lenesi in rautate, s-ar putea sa nu investigheze nimic
TOTUSI
si tu ai dreptul legal sa ii fortezi, mergand la politie si depunand reclamatie penala de hartuire, si atunci or sa vina si or sa intrebe vecinii si sa ii dea amenda persoanei care abuzeaza