| anonim_4396 a întrebat:

Daca eu am facut sex consensual cu sotia/prietena mea si pe urma ea merge la politie sau suna la politie si spune ca am violat-o si eu le spun politistilor ca sexul a fost consensual cum pot politistii sa-si dea seama cine spune adevarul, ce aparaturi folosesc politistii ca sa-si dea seama cine spune adevarul?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu politistii stabilesc daca acuzatia este intemeiata sau nu, aceasta o face doar o instanta de judecata, daca se ajunge la proces.
Se vor efectua cercetari, in baza carora se va stabili daca exista sau nu probe privind violul - expertiza medico-legala, martori, inregistrari audio sau video, etc. De asemenea, cu acordul fiecarei parti, se poate folosi si poligraful (detectorul de minciuni).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai nici o aparatură. Dacă nu are un certificat medico legal cu urme de violență pe corpul ei, nu are nici o șansă.

| SilentRain a răspuns:

Un viol lasa urme pe corp, nimeni nu sta sa fie violata
Daca te lupți cu violatorul e și normal sa lase urme, și pe corp și psihic

| Ineys a răspuns:

Ba daca era minora... eu zic deja sa te resemnezi. Hai ca nu-i asa rau la puscarie. E ca un fel de hotel de 1 stea.

| Denisa0954 a răspuns:

In urma unui viol persoana ramane cu anumite sechele. Nu se foloseste nicio aparatură, printr o simplă discuție cu un psiholog, el își poate da seama daca a fost vorba despre un viol sau nu. Se poate face un examen ginecologie si se poate spune daca a fost sau nu violată persoana respectiva, pentru ca fiind un viol, e ceva facut cu forta deci raman semne

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Daca consensuala era minora te asigur ca o sa te distrezi copios. La puscarie, cu colegii tai cu par pe piept.

| Ralena a răspuns:

Daca este peste 15 ani, violul trebuie dovedit. In urma unei agrsiuni raman echimoze, chiar daca acestea nu se vad cu ochiul liber. Medicul legist va emite un act in care vor trebui sa existe cumulat doi factori: dovada ca a intretinut relatii sexuale si dovada unei agresiuni fizice. Daca este sub 15 ani, nu exista consens, este doar viol.