| Katoo a întrebat:

Buna! Prietenul meu a facut o mare prostie din lipsa de bani, a lucrat la un supermarket si in pauza de masă el si un coleg obișnuiau să nu scaneze toate produsele, ei fiind casieri, se întâmplă în pauza de masă cand isi lua mâncare sau cand ieșea de la munca, nu va gânditi ca lua mâncare de sute de lei, 15-20 de lei. Au facut asta de cateva ori plus niste cumpărături, șampon, suc etc. In decursul a 4-5 luni, recent a fost dat afară el cat si colegul lui pentru ca au fost surprinși de camera, produsele care le "luau" nu apăreau pe bon si intre timp s-a descoperit, plus ca uneori nu treceau pungile cumpărate de clienti si maruntisul mergea în buzunarele lor, ...cum spuneam, a fost chemat zilele trecute la munca, șeful cel mare, a spus că sunt două căi, ori cheama poliția ori recunoaște si plătește, el a recunoscut fapta si a fost pus sa scrie o notă explicativă, evident ca el nu ținea minte fiecare oră sau zi în care a facut asta cu scanatul si nici toate produsele care le luau, ii tot spuneau că dacă nu corespunde ce scrie acolo cu ce e pe camere iese urat, au spus să nu dea telefoane ca le pot pune in urmarire de poliție, ca ce au facut ei se numeste grup infracțional, nu furt, după ce a facut nota explicativă, șeful mare a plecat iar cel de la market l-am pus sa semneze demisia sau mai precis, desfacerea contractului de munca cu acordul ambelor părți, pe "motiv de securitate". Pe foaie scrie mare de către angajator "da sunt de acord în data de... ziua respectiva" si a fost lăsat să plece, acelasi lucru a facut si colegul lui, întrebarea este, ce poate sa mai faca in momentul de față angajatorul? Prietenul meu acceptând să recunoască și să plătească, ii este frica sa nu ii fie pătat cazierul si a spus că plătește, dar nimeni nu l-a informat cand si cum, el acum sta in chirie iar pe contract scrie si adresa de chirie si cea din buletin, vreau răspunsuri serioase.Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti exact ce o sa faca angajatorul, cel mult se pot face 2 ipoteze:
1.Angajatorul se tine de cuvant si daca prietenul plateste nu ii mai face plangere penala, astfel ca a scapat.
2.Angajatorul ii face plangere penala si prietenul poate fi condamnat pentru delapidare.

| Katoo explică (pentru Ioandelasal):

Inteleg, totusi in cap timp ar putea sa ii faca plângere penală? ma gandesc ca este un termen in care poate face asta, multumesc pentru răspunsul de mai sus.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Katoo):

Angajatorul poate face plangerea penala in termenul de prescriptie a raspunderii penale, in caz de delapidare este de 8 ani.
Sigur ca nu o sa astepte atat, probabil ca ar face-o in maximum o luna.

| DaniTDCI a răspuns:

Bună, destul de nașpa situația, dacă ii face plângere penală cam aia a fost, cel. Mai bine ar fi sa stea de vorba cu șeful și sa fie sigur ca nu ii face acea plângere