| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna,nota explicativa,cat de grav este, ce se intampla hartiile? Am dat 3 note in dimineata asta, am rugat un coleg sa ma schimbe cu 4h mai devreme,acesta mi-a zis sa plec, ca ajunge in 5 minute, am plecat iar colegul a venit la program normal.In timpul asta a facut febra o pacienta,nu port uniforma la tura de noapte,fiindu-mi stamta,doar bluza,si a treia,ca fac dus la serviciu,ce mi se intampla, raman fara munca? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca ai savarsit abateri disciplinare, esti cercetata disciplinar si ti se poate aplica o sanctiune disciplinara. Daca esti la primele abateri nu cred ca ti se va desface CIM, eventual doar sa-ti aplice sanctiunea cu reducerea salariului de bază pe o durată de 1-3 luni cu 5-10%.

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Nu este neaparat sa fii sanctionata, printre sanctiuni se regasesc si altele mai blande, gen mustrare verbala, mustrare scrisa. Asta bineinteles, daca nu e totul doar un pretext, daca in rest iti vezi de treaba si nu ai creat probleme, nimeni nu are interes sa te dea afara.
In privinta uniformei, poti scrie ca iti este stramta, dar asta nu e o scuza. Regulile sunt reguli si trebuie respectate.
Faptul ca faci dus la serviciu nu cred ca deranjeaza totusi pe nimeni. Cel putin pe mine ma deranjeaza mai mult cei care nu fac deloc.
Singura abatere grava este aceea cu plecarea mai devreme cu 4 ore, insa desfacerea contractului de munca este totusi o sanctiune grava, nu cred sa se aplice in cazul tau. Sunt totusi niste invataturi de tras...