| sweetys a întrebat:

Bună! Revin iar pe tema împrumuturi de bani.
Dacă eu închei un contract notarial cu cel pe care l-am împrumutat, deși sumele au fost inprumutate în mai multe tranșe, iar în contract pun suma totala, după expirarea termenului din contract se ia ca dovada contractul sau dovezile pe care le am eu în mesaje, extrasul de cont și marturiile? Și dacă am împrumutat un bun material, laptopul, pot sa procedez la fel?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus, daca debitorul nu restituie imprumuturile si se ajunge la judecata, se vor lua in considerare toate probele pe care le detii privind imprumuturile, respectiv contractul de imprumut, mesajele, extrasul de cont si proba cu martori.

| Sophieka a răspuns:

Trebuie sa inchei un contract inainte de a imprumuta...Acolo specifici cum imprumuti, ce suma, cat iti restituie, cum iti restituie si pana in ce data, zi / luna / an vrei sa recuperezi integral suma si bunurile imprumutate.
Suna la firma de notariat la care vrei sa mergi si iti vor da telefonic raspunsuri.

| Sophieka a răspuns:

Cine crezi ca mai vine sa faca cu tine contract notarial cand tu deja ai dat bani si bunuri?