| pitbull93 a întrebat:

sa zicem ca intra cineva la mine in curte si eu il bat, si sun la politie. dupa aia daca is scoate zile de alea trebuie sa i platesc daune morale? vreau sa imi raspundeti doar daca stiti sigur ca nu vreau sa platesc cine stie cati bani. Ca sa nu mai mai intrebati dc vreau sa il bat stati ca va zic: seara asta am fost cu niste prieteni la un bar, ei am stat la o masa si mo chemat cineva pana la masa la el, nu stiu ce sa imi zica. Atunci vine in bar un barbat era in stare de ebrietate si ma bruscheaza ca cines eu si cate de astea si o incercat sa sara sa ma bata dar m-am ferit si mo atins cu o palma atunci l-am injurat. Bun am iesit din bar el no sarit ca il tineau oamenni de acolo si am plecat pe strada, dp vreo 10 minute apare cu masina si o vrut sa treaca peste noi dar am sarit toti peste gard. Dupa aia am trecut inapoi in drum. Prima data o mars la un priieten de-al meu si eu dat un pumn in fata ala no zis nic, cand o venit la mine (eu intre timp de dupa gard mi-am loat o bata, nu cine stie ce) deci cand o venit la mine eu ma dadeam in spate si ii spuneam sa nu se apropie ca i dau dar el tot venea si i-am dat cu bata dar nu am dat in cap i-am dat in lateral prin umar. Am lasat bata si am fugit si eu si prieteni mei. Dupa aia neam ascuns pe niste livezi si mo sunat unu si mi-a zis ca ne cauta sa ne bata si ca vine la mine acas in fine. Voi ce ziceti am procedat corect, am incercat cat am putut sa evit dar noh. Chiar si intre timp ce eram ascunsi am sunat la politie si le-am zis ca umbla ala beat cu masina pe drum, chiar am dat si detalii ce masina are etc. o venit politia si o trecut pe langa el fara sa i faca nimic si am mai sunat o data si le-am zis ca o trecut pe langa el si mi-a multumit, dupa aia o mai trecut de cateva ori pe langa el si tot nu lo oprit. Noh daca vine la mine acasa chiar daca nu sare sa ma bata eu tot vreau sa il bat si cred ca procedez corect ca nu face nime dreptate, se poate ca sa imi faca ceva politia ca il bat la mine in curte? va rog sa ma ajutati si sa imi ziceti? dau funda, astept raspunsuri serioase

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca o persoana intra in curtea ori locuinta ta, fara sa-i permiti si nu o paraseste la cererea ta, atunci savarseste infractiunea de violare de domiciliu, art.192 Cod penal, citez:
"Art.192.Violarea de domiciliu
Pătrunderea fără drept, în orice mod, într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ţinând de acestea, fără consimţământul persoanei care le foloseşte, sau refuzul de a le părăsi la cererea acesteia, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 4 ani.
În cazul în care fapta se săvârşeşte de o persoană înarmată, de două sau mai multe persoane împreună, în timpul nopţii sau prin folosire de calităţi mincinoase, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.
Pentru fapta prevăzută în alin. 1, acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală."
Pentru a-l scoate din curte poti folosi o oarecare forta si nu vei fi pedepsit dar nu trebuie sa depasesti limitele legitimei aparari. Numai bine!

| SimoDR a răspuns:

Sa nu dai tu primul! Chiar daca e curtea ta. Poate omul vine sa iti cera scuze sau sa vorbeasca cu tine. Daca viata nu iti este pusa in primejdie, nu te puna naiba sa sari la bataie. ca intri pe penal de nu te vezi. Legitima aparare se caracterizeaza prin riposta apararii la un atac. Apararea sa fie necesara ( pentru inlaturarea atacului) iar obiectul ei sa se refere la valorile aparate de lege. Depasirea sau excesul limitei apararii sa fie din cauza unor puternice stari sufletesti (tulburare, temere etc.). Este in stare de legitima aparare acela care savarseste fapta pentru a inlatura un atac material, direct, imediat si injust, indreptat impotriva sa, impotriva altuia sau impotriva unui interes public si care pune in pericol grav persoana sau drepturile celui atacat ori interesul public. Este, de asemenea, in legitima aparare si acela care, din cauza tulburarii sau temerii, a depasit limitele unei aparari proportionale cu gravitatea pericolului si imprejurarile in care s-a produs atacul. Ultima modificare adusa art.44 precizeaza ca se prezuma ca este legitima aparare si acela care savarseste fapta pentru a respinge patrunderea fara drept a unei persoane prin violenta, viclenie, efractie sau prin asemenea mijloace intr-o locuinta, incapere dependinta sau loc imprejmuit tinand de acestea. Cauza care inlatura caracterul penal al faptei, prevazuta in cap. V, titlul II, art. 44, Codul penal, partea speciala.

Sfatul meu, mai sanatos si intelept: anunta familia si nu dormi acasa. Evita. Fuga, o fi ea rusinoasa dar e mult mai sanatoasa.

| pitbull93 explică (pentru SimoDR):

Da te inteleg dar lucrurile nu functioneaza asa si practic, de exemplu am mai fost o data in auto-aparare de o venunu la mine si mi-a dat una si am dat inapoi in el, cei drept l-a lovit tare, dar daca nu o faceam o luam eu.si a trbuit sa i platesc 40 de milioane pentru ce l-am lovit, aici unde locuiesc eu politia nusi face treaba si daca nu crezi scrie pe google scandaluri borsa maramures, sau intra pe emaramures.ro si cauta borsa, ai sa vezi ce se intampla aici!

| PsychoDreamer a răspuns:

Nu stiu cum in Romania, dar in rep. Moldova daca intra cineva fara voia ta in apartament sau ograda poti si sa-l impusti, caci esti in legitima aparare. Dar ar fi bine sa ai cativa martori care sa confirme ca tu l-ai avertizat sa nu intre, si el primul te-a agresat

| Teodora25 a răspuns:

Eu i-as da de i-as rupe oasele, chiar daca nu sunt martori mai bine nu are dovezi k ai dat in el si mai bine poti spune ca l-ai prins la furat; daca e sa patasti ceva dai bine ca sa merite