| eusieusieu a întrebat:

se considera ca ai dobandit si instrainat locuinta daca ai divortat si ai facut partaj pe imobil? aceasta intrebare are legatura cu legea caselor nationalizate, unde trebuie sa faci dovada ca "nu ai dobandit sau instrainat nici o proprietate dupa 1 ian 1990".

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este foarte clar explicata situatia, nu spui daca imobilul a fost dobandit pe durata casatoriei, daca tu ai obtinut locuinta prin partaj ori aceasta a ramas la celalalt sot si nici daca, anterior partajului, imobilul era inscris in Cartea funciara pe ambii soti ori numai pe unul si atunci pe care.
Revino cu precizarile de mai sus si o sa-ti dau un raspuns concret. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avand in vedere explicatiile, indiferent cui ii va fi atribuita locuinta prin partaj, aceasta se considera dobandita de la data receptiei finale a locuintei. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Revin la raspuns, n-am fost atent ca ati dobandit locuinta prin cumparare, asa ca se considera dobandita, indiferent de cui i se va atribui, de la data incheierii contractului de vanzare-cumparare. Ma scuzati pentru neatentie. O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma mir ca doamna jurista n-a vazut confuzia.
Nu este " dobandit si instrainat " ci dobindit SAU instrainat! adica lucruri total diferite!
Nu conteaza ca ati divortat si partajat locuinta, asta a fost ALEGEREA DVS, pentru lege conteaza ca ati DOBINDIT dar si INSTRAINAT, adica indepliniti conditiile sa NU.

| eusieusieu explică:

Locuinta a fost dobandita pe durata casatoriei, suntem amandoi trecuti in contractul de vanzare cumparare, acum urmand sa facem partajul.