| anomis22 a întrebat:

Bună...se poate plati niste bani pentru a intra în prenatal? Tin să menționez că pers. a lucrat până acum aproximativ o lună, dar acum nu mai lucrează.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa plateasca nimic si va obtine concediu de maternitate (prenatal si de lauzie).
Conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART.2.(1) Concediile medicale şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, la care au dreptul asiguraţii, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţă, sunt:
  c) concedii medicale şi indemnizaţii pentru maternitate;"
"  ART. 7
  Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical."