| Libelle a întrebat:

O intrebare despre prenatal.O femeie a lucrat in perioada august 2016-martie 2017 in cadrul unui market dintr-un lant de marketuri. In martie 2017-iunie 2017 a fost mutata la un alt magazin din cadrul aceluiasi lant, insa cu contract nou de angajare. Apoi in iunie a fost mutata din nou, intr-un alt magazin cu alt contract. A lucrat acolo pana in octombrie, cand a demisionat. In noiembrie 2017 s-a angajat la o alta societate comerciala, unde lucreaza si in prezent. A aflat ca e gravida in 5 saptamani. Poate sa ia concediu prenatal? (am inteles ca din luna a 7a se poate lua?) Nu stiu daca trebuie sa ai o anumita perioada lucrata la ultima firma sau cum se procedeaza. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca lucreaza in continuare poate obtine concediul de maternitate, de 126 de zile, format din concediul prenatal si postnatal, cerinta este sa fi avut 6 luni lucrate in ultimele 12 luni anterioare nasterii, indiferent in cate locuri a lucrat si chiar daca ar fi avut intreruperi.
De asemenea va putea obtine concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului pana la 2 ani, la acesta cerinta este de 12 luni lucrate in ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului.

| Libelle explică (pentru Ioandelasal):

Buna seara,
Intre timp s-a intamplat ceva neasteptat. Angajatorul i-a incheiat contractul de munca doamnei in cauza, imediat ce a aflat ca este insarcinata. Nu a apucat sa ii aduca o adeverinta medicala prin care sa il informeze de sarcina.
Intrebarea este ce mai poate sa faca ea acum? Nu cred ca ar mai angaja-o cineva insarcinata. Exista vreo posibilitate sa primeasca o sursa de venit in acest caz?
Dupa ce va naste va primi indemnizatia si concediul intrucat va fi lucrat 12 luni in ultimii doi ani anteriori nasterii, dar pana atunci ce se poate face?
Multumesc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Libelle):

Daca a fost concediata doar pentru motivul ca este insarcinata atunci poate da angajatorul in judecata.

3 răspunsuri:
| pepy63 a răspuns:

Din ce stiu eu trebuie sa ai un an lucrat in campul muncii inainte de a lua concediu prenatal