| XZX213 a întrebat:

Se poate sa scoata alt cineva cazierul pentru mine daca acea peroana are buletinul meu? Sau e neaparat sal scot eu

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Persoana fizica trebuie sa se prezinte personal pentru obtinerea certificatului de cazier judiciar.
Se poate sa fie scos si de alta persoana dar numai in baza unei procuri speciale, autentificate de un notar public, in care se specifica expres ca este data pentru obtinerea certificatului de cazier judiciar. Mandatarul cu procura speciala nu are nevoie de actul tau de identitate, numai de procura si actul lui de identitate.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Alta persoana poate scoate cazierul tau doar cu o procura notariala.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Teoretic, ar TREBUI să te prezinţi personal pentru a scoate Certificatul de cazier judiciar!
Dacă vrei ca o altă persoană să scoată Certificatul în locul tău, atunci trebuie să mergi cu respectiva persoană la un Notar public pentru întocmirea unei Procuri speciale în acest scop.

Toate cele bune!