| anonim_4396 a întrebat:

in urma cu aproximativ 2 saptamani am fost oprit de politie conducand masina fara a avea permis de conducere am fost condus la post,acolo am dat declaratie mi-am recunoscut fapta, am fost cooperant iar politistul mi-a spus ca voi lua amenda administrativa si ca voi putea frecventa scoala de soferi... ceea ce vreau eu sa stiu e daca am sanse sa iau amenda administrativa si sa pot merge la scoala de soferi? Mentionez ca sunt inca minor si ca pana acum nu am mai avut nici macar o amend! Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui varsta. Spune aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret.
Si pentru conducerea fara permis nu exista amenda contraventionala, fapta este infractiune.

| jyymyy a răspuns (pentru Ioandelasal):

17 ani. Atunci de ce mi-a spus gaborul de amenda administrativa ca dar nu avea nimic de casstigat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru jyymyy):

Fiindca nu stia actualul Cod penal, conform acestuia, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."
In cazul minorilor, cum esti si tu, in locul pedepsei inchisorii se va aplica o masura educativa, aceasta poate fi neprivativa de libertate sau privativa de libertate, citez:
"ART.114.Consecinţele răspunderii penale
(1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie."
In cazul tau, daca n-ai savarsit vreun accident, cred ca se va lua una dintre masurile neprivative de libertate.
Vei putea obtine permisul de conducerea doar dupa 6 luni de la executarea pedepsei ce va fi stabilita.

| darrio2007 a răspuns (pentru jyymyy):

Poate ar fi vrut sa aiba ceva de castigat de la tine.Cateva sute de lei.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mai exista o constanta pe care vad ca nu a pus-o nimeni in ecuatie si anume cine i-a incredintat masina. Persoana care i-a incredintat masina va raspunde si ea tot penal. In cazul in care o declara furata nu stiu daca va mai scapa doar cu masura neprivativa de libertate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Sigur ca va raspunde si persoana care i-a incredintat-o, dar eu cred ca va spune ca nu a furat-o si a luat-o singur, pentru a nu inculpa si pe altul.
Cat priveste sanctiunea aceasta va fi tot neprivativa de libertate, chiar daca ar fi fost furt, furtul simplu se pedepseste cu pana la 5 ani inchisoare.

| JohnnyBi a răspuns:

Aha. o sa conduci tu cu cazierul patat cam cand o sa imi vad eu ceafa laughing. zi merci daca scapi de inchisoare. du-te si fa matanii la biserica. nu iei amenda administrativa pentru infractiune

| darrio2007 a răspuns:

Din cate vad ti-a raspuns politistul la aceasta intrebare.Nu vad de ce ne mai intrebi pe noi.

| jyymyy a răspuns (pentru darrio2007):

Stii cum e gaboru e tot gabor