| AlexIta95 a întrebat:

Buna seara, am 17 ani si locuiesc an italia.De sarbatori as vrea sa ma duc acasa doar ca, find minor pot sa intru an romania dar dupa nu pot sa ies ne ansotit, na vream sa stiu daca se poate ca parintii mei sa faca o procura pentru o persoana aici an italia, si daca persoana aia trebie sa fie prezenta cand sse face procura sau doar sa avem datele lui

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii sa mearga la o reprezentanta a Romaniei(Ambasada ori Consulat) si sa dea o declaratie, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major. Acesta nu trebuie sa fie prezent dar trebuie ca parintii sa aiba toate datele (nume, prenume, domiciliu, cod numeric personal, seria si numarul actului de identitate si data eliberarii acestuia). Numai bine!