| MN777 a întrebat:

Bună seara! Am 20 de ani și grad de handicap 1 grav. Având în vedere că nu mă pot deplasa, unde aș putea să sun pentru a pune câteva întrebări legate de cei 340 RON pe care îi primesc lunar? Sunt din Botoșani. Mulțumesc anticipat.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In afara sumei de 340 lei ai dreptul de a eneficia de multe ajutoare, printre care este DREPTUL LA INSOTITOR (salariat platit de stat), care poate fi orice persoana chiar si din familia ta. Pentru acesta doar trebuie sa ai mentiunea "cu insotitor" pe decizia ta de incadrare la grad de pensionare.
De asemenea, ai dreptul de a primi bilete de transport si de tratament gratuite CU INSOTITOR.
Totodata, sunt o serie de ONG-uri si alte asociatii care dau sprijin (material, moral, juridic etc.) celor cu handicap locomotoriu.

Adreseaza-te asociatiei indicate de # nelyjoly, ei iti vor putea da sprijin sa-ti obtii drepturile.