| AnaCristi19 a întrebat:

Bună seara! Am depus și eu o cerere! Teren gratuit pentru tineri sub 35 ani și răspunsul primariei a fost " Nu exista teren inventariat disponibil în acest sens "
Unde as putea contesta acest raspuns? Ce as putea sa fac în acest sens! MULȚUMESC

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca tu nu ai inteles raspunsul primariei, care spune clar r ca NU are de unde sa-ti dea acel pamant, odata ce nu exista teren liber/disponibil pe teritoriul primariei respective.
Leagea spune ca se poate da pamant celor sub 35 de ani, dar numai in judetele si primariile unde exista acel pamant, numai daca exista.

pai, nu ai ce sa contesti, odata ce raspunsul primariei confirma ca nu exista acest etren tisponibil in inventarul lro, deci nu au ce sa-ti dea!

| AnaCristi19 explică (pentru Violleta2022):

Ideea este ca ei au locuri, dar pentru ce numai ei știu!
Daia am zis ca dacă as putea contesta undeva răspunsul lor!
Adică sa îmi dea și mie o dovada ca nu au!
Cum s-a putut răspunde asa de repede la cerere...în 3 zile ..nu sa discutat nici în consiliul local!

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnaCristi19):

Nu au ce sa discute in consiliu, odata ce NU exista nici o parcela de pamant disponibila si asta stiu clar cei care ti-au raspuns la cerere, ca doar muncesc acolo.

| johnnny123 a răspuns:

Legea spune că atribuirea terenului se va face în limita suprafeţelor disponibile, prin hotărâre a consiliului local al comunei, oraşului, municipiului în care este situat terenul. Dar nu obligă primăriile să aibă în permanență terenuri disponibile pentru toți solicitanții.

Deci degeaba depui tu contestatii daca nu exista teren disponibil pentru acest lucru.