| octav005 a întrebat:

Bună seara. Astăzi administratorul blocului unde locuiesc mi-a dat o foaie care trebuie sa o completez pe care scrie pe ea "cerere de adeziune".

Știe cineva pentru ce este aceasta cerere? Mulțumesc

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Administratorul trebuia sa-ti fi spus despre ce este vorba. Daca nu ti-a spus ar fi trebui sa-l intrebi tu.
Daca n-ai facut asta cere-i explicatii lui, noi n-avem de unde sti.

Bula
| Bula a răspuns:

Da, TU.
In aceea cerere este specificat la ce te aderezi.
Trebuie doar sa CITESTI textul. tongue

| octav005 explică (pentru Bula):

Asa scrie

Cerere de adeziune la asociația de proprietari...
Act adițional la acordul de asociere în data de.

Subsemnatul... în temeiul dispozițiilor art 17 alin 7 din legea 196/2018 formulez prezenta cerere prin care solicit dobândirea calității de membru al asociației de proprietari.

Menționez ca am dobândit dreptul de proprietate asupra imobilului mai sus menționate prin actul de proprietate.

| Bula a răspuns (pentru octav005):

E clar, scrie acolo!
"Cerere de adeziune la asociația de proprietari"

Blocul este- sau se va constitui "asociatie de proprietari", ca persoana juridica (inainte se numea "asociatia locatarilor", care nu avea putere de personalitate juridica echivalenta cu firme.
Prin aceasta cerere TU, proprietar al unei locuinte din bloc, iti ceri sa fii si tu membru al asociatiei si sa fii reprezentat prin conducerea asociatiei.
Avantajul mare al unei asemenea asociatii este ca puteti fi reprezentat doar printr-o singura semnatura sau un vot in sedinta asociatiei. NU trebuie sa mergeti toti proprietari PERSONAL sa semnati contractele de furnizare, de reparatii sau in instanta.
Contractul de asociere va cuprinde toate drepurile si oblgatiile asociatiei si a membrilor (proprietarii).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca sa faci parte dintr-o asociatie trebuie sa te inscrii in acea asociatie. Astfel ai dreptul sa participi la AGAP (Adunarea Genearala a Asociatiei de Proprietari), sa votezi hotararile luate, sa fii ales ca presedinte sau membru in Comietetul Executiv. Altfel nu ai acele drepturi dar nu pierzi nimic. Eu, de exemplu, am fost presedinte si ca sa scap de functie mi-am dat demisia de anul trecut. Pentru ca n-au vrut sa isi aleaga un nou presedinte eu trebuia sa duc functia mai departe. Atunci am luat hoatarea sa-mi dau demisia din asociatie. In acest fel au ramas fara presedinte si au fost obligati sa aleaga altul. aum doar sotia mea este membru al asociatiei. In fel asta particip la sedinte doar cu imputernicire de la ea.

| octav005 explică (pentru Salontanul):

Asa scrie

Cerere de adeziune la asociația de proprietari...
Act adițional la acordul de asociere în data de.

Subsemnatul... în temeiul dispozițiilor art 17 alin 7 din legea 196/2018 formulez prezenta cerere prin care solicit dobândirea calității de membru al asociației de proprietari.

Menționez ca am dobândit dreptul de proprietate asupra imobilului mai sus menționate prin actul de proprietate.

| Salontanul a răspuns (pentru octav005):

Dreptul de proprietate nu te face automat membru al asociatiei. Una-i una, alta-i alta. Semneaz-o! Nu patesti nimic. Daca te razgandesti poti semna o cerere de iesire din asociatie desi, potrivit Legii 196/2018 Art. 75 nici o persoana nu este scutita de a plati consumurile si cheltuielile comune. Ti-am spus mai sus ce drepturi ai.

| darrio2007 a răspuns:

De unde stim noi ce fel de adeziune si pentru ce. Logic, trebuia sa-i ceri lamuriri. Citeste ce scrie si ce trebuie sa completezi pe foaia aia.

| Violleta2022 a răspuns:

NU stie nimeni, ca-i ceva local, in blocul vostru doar. Mergi inapoi si pune-i intrebarile acelui administrator, ca el este singurul care te poate lamurii despre ce-i vorba,