| drogh a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru la problema unui bun prieten... O să vă redau ceea ce mi-a scris. Multumim!
"Buna! Ma numesc Alex si am implinit in noiembrie 2018 varsta de 18 ani si am o problema. Tatal meu nu a fost de acord sa-mi faca buletinul la 14 ani, eu nu l-am detinut, iar acum imi doresc sa il am pe cel de 18 insa nici pe acesta nu doreste sa-l faca. E adevarat, a primit cateva avertismente de la politie in legatura cu acest lucru, dar lucrurile nu s-au schimbat. Parintii mei sunt divortati si de mic am ramas in grija tatalui. Ce as putea sa fac? Poate sa imi faca mama buletinul? Sau oricine altcineva? Cum sa procedez sa obtin buletinul? Ca tata nu poate fi convins."

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La varsta lui (peste 18 ani) el trebuie sa depuna actele pentru cartea de identitate. Pentru a putea avea domiciliu poate si mama lui sa-l ia in spatiu, fiind major nu mai trebuie sa stea la domiciliul tatalui.

| anonimg a răspuns:

Cartea de identitate (sau buletinul) se face de catre oricare dintre parinti. Ei au amandoi o locuinta, si pe baza acesteia (pe baza contractului de vanzare-cumparare al locuintei/domiciliului) se elibereaza buletinul.
Deci poate si mama ta sa iti faca buletinul.

| LoveSleep a răspuns:

S-a si prezentat, ăsta da bun prieten formal.

| InteractiV a răspuns:

Pentru a putea face buletinul de 14, respectiv 18 ani, copilul trebuie sa fie luat in spatiu de catre un parinte ce raspunde de el insotiti de certificatul de nastere. Indiferent ca baiatul a implinit 18 ani si este major, fiind primul buletin pentru el, este nevoie sa fie luat in spatiu de un parinte.