| Gg1624 a întrebat:

Bună TPU. Am nevoie de ajutorul vostru. Eu și familia locuim in Cehia și vrem sa mergem în România pentru a face buletinul surorii mele care tocmai ce a împlinit 14 ani. Fiindcă și eu sunt minora, ne trebuie 2 procuri și 2 declarații. Mama mea nu poate veni cu noi, din asta ne trebuie procurile și declarațiile. Eu și sora mea suntem pe numele tatălui și am vrea să știm: care este procedura? Cât ne costă procurile și declarațiile? Le putem face pe amandoua la consulat? Orice îmi puteți spune m-ar ajuta enorm. Noi ar trebui sa plecăm peste 10 zile și abia astăzi am aflat că ne trebuie și declarații de împuternicire, cred că așa se numesc. Va rog să mă ajutati

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai sigur ar fi sa luati legatura cu Ambasada Romaniei din Cehia (sau daca este, cu un consulat), prin care se pot rezolva actele oficiale, pentru cei care se afla plecati din tara.
Prin ambasada este posibil sa puteti rezolva si buletinul surorii tale, fara sa va deplasati in tara.

| Gg1624 explică (pentru Bula):

Știm ca se poate rezolva buletinul și fără să ne deplasam dar nu avem pe nimeni in tara care să poată umbla sa ne rezolve. Am sunat la ambasada, femeia ne-a spus că ne trimite un Gmail cu tot ce trebuie să știm, i-am dat adresa corectă de Gmail dar nu ne au trimis nimic

| Bula a răspuns (pentru Gg1624):

Mai trebuie sunat inca odata.
La adresa de e-mail e asemanator cu numerele de telefon: un singur caracter diferit poate trimite altundeva legatura sau (in caz mai bun) da avertizare "adresa inexistenta".
Din acest motiv, adresele, numerele de telefoane etc. trebuie trimise in SMS, care nu se poate intelege "altfel" (ca la telefon) si ramane si urma scrisa (electronica), care se poate salva.