| Tena_Nicoleta_1977 a întrebat:

Buna seara am o fata în clasa a9a și își dorește să devină avocat. Am marea rugăminte sa ne îndrumați cu câteva sfaturi. La ce trebuie sa se pregătească, pe ce trebuie sa pună baza pe învățătură? Își dorește din suflet să ajungă avocat. Nu vreau sa ii îngrop visul. Vreau sa se ridice.

Răspuns Câştigător
| alexandradlr a răspuns:

Partea de filologie și de profile umane în general ar fi indicat
Trebuie sa învețe la perfecție limba și literatura romana, dar și istoria, gramatica și latina. Apoi cea mai buna opțiune este facultatea de drept.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In liceu ar fi bine sa urmeze profilul de filologie sau stiinte sociale.
Dupa aceea va trebui sa urmeze o facultate de drept si acolo va invata tot ce trebuie.
Pentru detalii poate citi L.51/1995, cu md. si compl. ulterioare si Statutul profesiei de avocat, le gaseste si pe acest site:
https://www.unbr.ro/legislatie/legislatie-romana/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profilul in liceu nu conteaza. Daca intra la una dintre cele mai bune facultati de drept din tara, Bucuresti si Cluj, nu se pune problema sa nu gandeasca. Ambele examene de admitere sunt grele. Totusi, in liceu cred ca e important sa se axeze pe istorie. Mai sunt unele notiuni care ii vor folosi.
Admitere. Voi vorbi despre Bucuresti si Cluj, acestea fiind cele mai bune facultati din tara cand vine vorba de admiterile in profesii si de profesorii care predau acolo. La Bucuresti, incepand din anul 2022, admiterea consta in 50 de intrebari din gramatica, 30 din economie si 20 de intrebari privind rationamente logice - 4 ore. La Cluj se da doar rationament logic - 1 ora. La gramatica si economie ar cam trebui ore suplimentare, subiectele sunt destul de dificile.
Facultatea inseamna invatat mult, chiar si pentru note mici. Cursurile si codurile sunt destul de scumpe.