| Dilinca765 a întrebat:

Buna seara! Am o întrebare, dacă luna trecuta am acumulat peste 10 absente, bursa socială este pierdută permanent? Sau a fost doar suspendată pe luna trecuta?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus nu primesti bursa sociala pentru luna in care ai 10 absente, conform Metodologiei-cadru de acordare a burselor, aprobata prin Ordinul ME nr. 6.238/2023, citez:
"ART. 12
  (1) Bursele sociale se acordă şi în perioada vacanţelor şcolare.
  (2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), nu primesc bursa socială în perioada vacanţei de vară:
  a) elevii care nu au promovat anul şcolar;
  b) elevii care la sfârşitul anului şcolar sunt corigenţi la mai mult de o disciplină şi au acumulat mai mult de 20 de absenţe nemotivate/an;
  c) absolvenţii învăţământului gimnazial care nu au fost admişi în liceu/învăţământ profesional, cursuri cu frecvenţă, într-o unitate de învăţământ preuniversitar de stat;
  d) elevii care repetă anul şcolar din alte motive decât medicale.
  (3) Elevii care acumulează 10 sau mai multe absenţe nemotivate într-o lună nu primesc bursa socială pentru luna respectivă."

| Violleta2022 a răspuns:

Elevii care acumulează 10 sau mai multe absenţe nemotivate într-o lună nu primesc bursa socială pentru luna respectivă.
Elevii care acumuleaza mai mult de 20 de absenţe nemotivate/an pierd bursa sociala in anul respectiv.