| czsgnbikkds a întrebat:

Buna seara! Am o intrebare legata de adeverinta de la ANAF pentru bursa de studiu. Tatal meu si-a dat demisia de la ultimul loc de munca pe 30 mai si de atunci este somer, insa pe adeverinta de la ANAF, data ultimei declaratii este 28.07. 2022 si apare o suma, care din cate presupun eu este salariul pana pe 30 mai. De ce data ultimei declaratii este 28.07. 2022 si ce inseamna avand in vedere ca el nu mai este angajat la acea firma? Cum ar trebui sa calculez suma pentru bursa? Stiu ca adeverinta este pe tot anul, dar nu inteleg de ce a fost declarat in iulie salariul. Multumesc anticipat! E prima data cand intampin o situatie de genul

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru bursa de studiu se calculeaza venitul lunar pe mebru de familie luandu-se in considerare venitul mediu brut a ultimelor 3 luni, in cazul expus lunile iunie, iulie si august.
Asa fiind ultimul salariu l-a luat in luna iunie si, probabil, a luat in iulie compensarea concediului de odihna neefectuat. Tatal tau ar trebui sa stie despre ce este vorba sau sa se intereseze la fostul angajator.