| Mădă0611 a întrebat:

Bună seara! Am o nelămurire. Am voie să mă plimb cu cățeii pe hotar, teren agricol, zonă agricolă sau cum se numește? Mergem pe drum, spre o apă curgătoare sau malul apei, unde sunt copaci, dar se întâmplă să intre prin parcele de porumb sau lucernă, fără să strice cine știe ce, gen lucerna doar dacă pășesc pe ea, porumbul e mare, nu îl rup. Nu sunt legați, nu sunt agresivi, nu sunt de talie mare. Mi-a zis un bătrân care se crede stăpân pe drumuri publice că nu am voie și nu văd de ce, așa că m-ar interesa legile care îmi permit sau nu.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema este ca terenurile sunt, de regula, proprietate privata si proprietarii pot sa-ti interzica sa intri pe terenurile lor.

| Mădă0611 explică (pentru Ioandelasal):

Dar drumul dintre terenuri e domeniu public, din câte știu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mădă0611):

N-am spus nimic de drumuri, ti-am spus de terenuri.
Si unele drumuri dintre terenuri pot fi private.

| Mădă0611 explică (pentru Ioandelasal):

Dar dacă nu intra pe terenuri, exista vreo lege care sa îmi interzică sa merg pe acolo? A, nu știu dacă are vreo importanta, țin sa menționez ca acele terenuri aparțineau colectivului, drumurile principale nu știu dacă sunt private.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mădă0611):

Poti merge pe drumurile publice, nici o lege nu interzice aceasta.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă terenurile sunt proprietate privată, atunci trebuie să te rezumi în a-i plimba pe catei, doar pe drumul ingust care desparte cele două terenuri.
"Stăpânul drumurilor" de care zici, probabil că nu suportă... câinii. Pentru unii, mai ales pentru cei de la țară, cainii nu reprezintă altceva decât niște animale de pază, nicidecum câini de companie, fiindcă nu au nimic de la ei (nu-s buni de carne, de lapte, nu fac ouă etc)
Dacă îi era cu putinta, se certa si cu căprioarele, mistretii care distrug lucerna si porumbul, dar in cazul lor, nu are cu cine se certa, fiindcă nu au proprietar.
Iar pe tractorist, nu se va incumeta să-l apostrofeze, fiindcă se va trezi aruncat in râu, la propriu.)) Omul loveste in cei mai slabi decât el.
incearcă să schimbi ora plimbărilor, incat să nu mai dai de certăreț.

| Brizbriz a răspuns:

Spune-i sa iti faca o cerere scrisa in 4 exemplare si sa o depuna la secretara, care o sa ti-o dea sa o citesti, atunci cand iti vei angaja secretara, pana atunci... ii doresti sanatate si virtute

in Bucuresti sunt trotuarele pline de rahat de caine si nimeni nu face nimic de nimic

presupun ca in provincie, militienii au un "chef" si mai nebun sa vina dupa tine, mai ales ca daca nu e asfaltat, trebuie sa fie declarat oficial drum public, altfel NU E

| and0ra a răspuns:

Pai ar fi mai indicat sa nu pasesti pe un teren agricol, ca nu e drum public. Atat timp cat este recolta pe terenul agricol atunci o sa sara toti cu gura pe tine. Daca mergi pe iarba pe langa, unde nu sunt legume, atunci da, nu are nimic. Daca mergi printre rosii si leguminoasele care sunt la nivelul de jos atunci cu siguranta iti iei reclamatii.
Chiar daca e destul de greu sa strici porumbul, fii sigur ca nu o sa-i placa nimanui sa te vada trecand prin el, de vreme ce nu e al tau. Poate o sa creada ca vrei sa culegi porumb. Pana la urma, sa treci prin terenul cuiva e ca si cum ai trece prin curtea cuiva.

| Mădă0611 explică (pentru and0ra):

Rar intra prin parcele, pentru că sunt căprioare și merg după mirosul lor. Prin porumb trec cu tractoare mari dacă nu au loc sa vireze, lucernă fură unii, trec prin ea cu ce au treabă, mașini, tractoare, căruțe. Pe langa asta, sunt bursuci prin zonă, care sapă, strică...

| and0ra a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu stiu, dar doar iti zic, cum te va vedea unul cum va striga la tine, ca asa sunt toti laughing In sine nu are ce sa-ti faca, daca te deranjeaza ca iti comenteaza respectivii atunci te sfatuiesc sa nu mai mergi pe acolo ca de comentat vesnic o vor face laughing

| Mădă0611 explică (pentru and0ra):

Când merg eu nu prea mai e cineva. Acolo e departe de zona locuibila, e liniște, apa e marisoara, nu sunt oameni la pescuit.

| and0ra a răspuns (pentru Mădă0611):

Atunci norocul tau. Atat iti spun doar, e interzis prin lege sa pasesti pe proprietate privata adica terenurile agricole, deci fereste-te de alea. Ca te plimbi prin iarba de langa nu ar trebui sa fie problema, insa exista posibilitatea ca si acela sa fie proprietate privata, pentru ca cine stie, poate urmeaza sa fie tot teren agricol, dar nu s-a facut inca terenul. Chiar daca te plimbi pe langa, unii oameni pot crede ca vrei sa furi din recolta. Poate te mai vad si proprietarii si atunci e mai rau. Oamenii sunt artagosi ¯\_(ツ)_/¯