| johnkenedy a întrebat:

Buna seara, am o prietena de 17 ani, eu am 20.
Suntem impreuna de aproape 3 ani, iar in tot acest timp este clar ca am avut si contact sexual(cu acordul ei), problema este ca mama ei nu m-a suportat de la bun inceput, si nu a fost de acord cu relatia dintre mine si fica ei.
De curand a aflat mama sa ca ea a mai chiulit de la scoala, si cica eu sunt de vina, ca diriga ei de la scoala m-a vazut cu ea prin oras si chestii de genul.
Mama ei mi-a mai spus de mai multe ori daca m-am culcat cu ea, si eu normal ca i-am spus nu de frica sa nu se intample ceva.
Problema este in felul urmator..se poate ca parinti ei sa mearga la politie sa depuna plangere impotriva mea precum ca eu am violato(suna destul de penibil, adica pana la urma e iubita mea, si a fost si ea de acord cu asta).
Dar ma intreb, daca se ajunge sa fiu judecat, iar din nean sa spun ca ea nu mai recunoaste ca a fost de acord sa se culce cu mine(poate din cauza frici mamei sale, sau alte cauze).
Ce as putea face eu in privinta asta? cum as putea dovedi ca chiar a fost ea de acord cu asta si ca totul s-a intors impotriva mea. exista posibilitatea ca eu sa fiu infundat pentru treaba asta?
Repet..relatia nu este de 1-2-3 luni, este de aproape 3 ani de zile.

Răspuns Câştigător
| UsualBoy a răspuns:

Stai liniștit, urmele unui viol rămân și pot fi "citite" chiar și după un timp îndelungat. În ultima instanță, înaintea hotărârii definitive, în cazul unui proces penal, dacă într-adevăr a fost săvârșit violul, legea prevede ca ți se poate înlătura răspunderea penală dacă o iei în căsătorie!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate ca parintii sa depuna plangere penala dar trebuie sa si dovedeasca cele ce sustin, respectiv violul. De asemenea plangerea penala trebuie sa fie semnata si de fata si trebuie facuta in maximum 3 luni de la data faptei, conform Codului penal, citez:
"ART. 218.Violul
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l cu o persoană, săvârşit prin constrângere, punere în imposibilitate de a se apăra ori de a-şi exprima voinţa sau profitând de această stare, se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise în condiţiile alin. (1).
(5) Acţiunea penală pentru fapta prevăzută în alin. (1) şi alin. (2) se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Daca fac plangerea penala, in conditiile expuse si au probe in acest sens atunci poti fi pedepsit penal, in limitele prevazute.

| cristi202 a răspuns:

Deh, mama soacra! happy
La tine e ca si consumul de alcool in caz de accident rutier. Daca esti prins baut, oricit de vinovat ar fi celalalt, tot tu platesti politele. Fata are 17 ani, si orice ai zice, orice ai face, e minora, faptul ca ati facut-o poate fi luat ca tu ai convins-o, nu ca ar fi fost si decizia ei. Dar eu nu cred ca mama ei va merge asa de departe. Un proces costa, si nimeni nu vrea sa isi arunce banii doar pentru a acuza pe prietenul fetei lui.
Deci, stai linistit. Mai aveti un pic, si devine si ea majora, si scapi de orice teama.
Si sa va iubiti ca in povesti! happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Corupere de minori. Pedofilie. Jucarii de-astea. Si aia care abuzeaza copile de 5-6 ani zic ca da, uite, a vrut, i-am dat o bomboana si a vrut. In cazul tau, vai, era prietena ta, povesti. E MINORA! Restul e zgomot de fond. Nu ai ce dovedi.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Eu in locul tau as disparea, m-as muta in alt oras.