| VasileNicuhamal a întrebat:

Bună seara.
Am primit amenda 2500 de lei pentru nepurtarea măștii în spațiul liber 2500 lei
Ieri seara la ora 22:10 eram în stația de autobuz singur pe o rază de 50 de metri
Tocmai ce ieșisem de la munca masca fiind purtata de 8 ore am lăsat o in buzunar
2 polițiști într o mașină au oprit Langa mine și au spus DC nu port masca eu imediat am luat o din buzunar și am pus o la gura neraspunand la întrebarea lor. Aceștia m au identificat și mi au dat amenda
Eu am refuzat sa semnez politistii aveau un comportament de superioritate
Și nu au ascultat ce le am spus.
După ce am refuzat sa semnez au plecat spunând mi sa aștept prin posta amenda de 2500 lei.
Cum procedez?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa primirea procesului verbal de contraventie poti face plangere contraventionala la judecatorie, in termen de maximum 15 zile de la primirea p.-v.c.
Taxa judiciara de timbru este de 20 lei.
Daca nu faci plangere poti plati jumatate din amenda tot in maximum 15 zile de la primirea p.-v.c.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum sa procedezi, astepti amenda si o platesti!
Iar pe viitor te inveti minte sa o pui cum iesi din casa si sa o scoti, numai cand ajungi inapoi acasa!

| NuCitescNotificari a răspuns:

Spor la platit amenzi.Mult succes!