| anonim_4396 a întrebat:

Ați câștigat dacă ați contestat amenda pentru nepurtarea măștii?

38 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Greu tare sa pui o carpa la gura nu?
mai bine ne plangem ca suntem abuzati decat as punem umarul sa rezolvam o problema nu?
tot imbecil ai ramas.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Fi-mi-ar scârbă de tine

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde e minte putina sa vina amenzi multe zic...

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

"Cu cat e mai mică mintea, cu atât e mai mare îngâmfarea." Asta sa ți-o amintești întotdeauna, o spunea Epictet.

| Drimmero a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci, dar mai bine va amendeaza sa va invatati minte, sa porti o masca nu e mare scofala, daca e lege data doar pentru perioada asta de ce vreti sa fiti altfel? E o masca, o pui pe bot si acoperi nasul si gata scandalul, cum vreti sa scapam mai repede de corona daca nu prin mobilizare, orice zi de protejare si simt de raspundere inseamna diminuarea infectarilor, luni la rand facute ca la carte ar reduce foarte mult din cazuri si iti e mai usor sa tii sub control, de scapat oricum vom scapa, ideal e sa scapi mai devreme si sa mai scapi de restrictii.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Da, o purtăm câțiva ani si gata asta e panaceul...
Oricum, nefiind într-un spațiu public am fost amendat pe nedrept.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Din moment ce iesi din curtea ta pe strada esti in spatiu public. Ia spune contextul si intamplarea cum a fost

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Treceam calea ferată in grabă pentru ca voiam sa prind autobuzul.
Nici nu apuc sa traversez trecerea de pietoni ca și zbiară ca ultimul animal din mașină că cică să mă opresc.
Ma opresc si începe scena de teatru.

Pe stradă nu e menționat că trebuie s-o porți.

Iti distrugi flora, plămânii, cu timpul.

Voi nu vreți din când în când sa inspirați aer proaspăt? Care e oricum poluat?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si cum nu erai in spatiu public? Esti in spatiu public cum esti pe bordura de pe strada iesind din curte.

"Iti distrugi flora, plămânii, cu timpul." Dar medicii care stau ore in sir numai cu masca ei ce sa mai zica? Nu va mai lasati influentati de toti analfabetii de pe net care protesteaza anti-masca.

"Voi nu vreți din când în când sa inspirați aer proaspăt? Care e oricum poluat?" E dubla-protectie, te protejeaza si de poluare daca vrei sa o dam si in extrem. cat ai primit amenda?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca esti prost

HOTĂRÂRE nr. 52 din 05.11. 2020 a CNSU

Art. 1 Începând cu data prezentei hotărâri la nivelul României se propune instituirea obligației purtării măștii de protecție, astfel încât să acopere nasul şi gura, la nivel național, pentru toate persoanele care au împlinit vârsta de 5 ani, în toate spațiile publice DESCHISE și închise, indiferent de valoarea ratei de incidență cumulată a cazurilor din ultimele 14 zile.

prostia sa plateste

PS. ca sa suporti masca mai usor iti dau un pont, spala te pe dinti.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ai citat o aiureala

http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/232732
Articolul II
Măsurile prevăzute la art. I se aplică începând cu data de 9 noiembrie 2020.

ca sa il poata amenda legal trebuie sa fi fost instituita pana la data de ieri masura la nivel local, nu prin hg aplicabil azi

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Haha, hai ca e buna asta, n-am ce zice... ma îndoiesc ca tu mai uiți câteodată

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa ma spal pe dinti?
nu. nu uit

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Exact. Cu alte cuvinte un exces de zel... nici nu ma mir cand auzi pe la știri ca un polițist a încasat un bobarnac, a fost tras un sac de gunoi peste el și bătut măr.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Bravo! Nici eu, dacă asta insinuezi...

Si nu-mi mai răspunde la întrebări, nu te invită nimeni

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu neaparat, depinde daca a fost instituita la nivel local, politistul doar aplica actul

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Esti gen : Becali când era in concediu

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti fan Becali nu ma mir ca nu pricepi ca trebuie purtata masca

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu și când îți zice că cică s-a răzgândit și-ți da amendă, ca de fapt inițial voia să-ți facă doar un avertisment.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Din contra, tu vrei sa pari ca el...

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai vroia sa iti dea doar un avertisment
da cand te ai pus in gura cu el si a vazut ce tampenii scoteai pe gura logica ca te a amendat. Ca sa te pazeasca pe tine de propria prostie.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

"Vroia"?

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu zic sa incerci degeaba!
Oricum de azi TREBUIE sa o porti dela iesirea din casa pana intri din nou in casa.Pt cel putin o luna!
Pe timpul perioadei starii de urgenta nepotul meu si-a luat amenda pentru ca nu a trecut ora pe declaratia pe propia raspundere.Nici macar nu a stiut si nici nu era asa grav.A PLATIT /

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Aha, bine, pa

| Frank51 a răspuns:

Cat de stupid este sa intrebi asta, nu inteleg cum te suporti. Daca as fi tu, mi-as da palme la fiecare pas.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Hai sictir

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca taceai filozof ramaneai.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Unii ca tine chiar se cred...

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai, macar tac laughing Nu semnalizez.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai sanse mari sa castigi daca ai luat-o inainte sa modifice legea 55/2020 prin oug, adica inainte de acum vreo 2 zile, si mai ales daca ai luat-o pentru nepurtarea in aer liber.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Iarăși au schimbat-o?
Ieri am fost amendat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci nu prea ai sanse de castig desi e destul de clar ca si acum e neconstitutional nu cred ca se va mai ajunge la ccr

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fir-ar ei de dihanii...
Dă-o încolo... pentru nepurtatul în aer liber mi se pare aberant și abuziv sa fii amendat.
O sa ajungem sa plătim aerul

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Chiar e din cel putin 3 motive
1. contranvetie prin oug
2.neexistenta niciunui control prealabil ori ulterior asupra masurilor de restrangere a drepturilor
3.norma imprevizibila si neclara, deci care evident permite abuzuri

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Merită linșați! Statul trebuie să fie în slujba cetățeanului nu cetățeanul. Altfel e comunism.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

E in slujba ta.
De aia te amendeaza.
Ca tu nu iti dai seama ca esti prost si statul incearca sa te ajute sa iti dai seama ca esti prost si sa aiba grija de tine.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Așa-i, așa-i, așa-i.
Plesnești de inteligență măscăriciule

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mie mi-i se pare aiurea ca amenzile să fie atât de mici. Sper să se mărească atât de mult, la fel și controalele, încât nimeni să nu-și mai permită să umble fără sau cu masca purtată necorespunzător.

"O sa ajungem sa plătim aerul". Doamne, câtă prostie. laughing
Dacă ești atât de incompetent încât nu poți respira printr-o mască, nu e chiar o pierdere așa mare.