| studentiac a întrebat:

Am si eu o mica/mare problema.
Eu sunt fotograf, am fost dimineata sa fac poze in camp (teren neimprejmuit) cuiva in lavanda, am gasit si o recuzita acolo, de care m-am folosit. Doamna aflând ulterior ca am fost acolo a sărit ca aprinsă ca de ce nu am anunțat-o că merg si ca : " E fapta penala ce ai făcut tu. Si te dau și în judecata ca ai întrat pe proprietatea mea, ca ai făcut poze și ca mi-ai folosit mobilierul fără acordul meu.".

Fapta pe care am facut-o in ce categorie intra? Ma pot alege cu vreo amenda? Se numeste violare de domiciliu?

Multumesc anticipat

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca acel camp nu este imprejmuit nu este nici o fapta penala, nici macar violare de domiciliu, avand in vedere continutul acestei infractiuni, citez:
"ART. 224.Violarea de domiciliu
  (1) Pătrunderea fără drept, în orice mod, într-o locuinţă, încăpere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de acestea, fără consimţământul persoanei care le foloseşte, ori refuzul de a le părăsi la cererea acesteia se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) În cazul în care fapta este săvârşită de o persoană înarmată, în timpul nopţii ori prin folosire de calităţi mincinoase, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau amenda.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
In judecata, pe cale civila, te poate da doar daca ai produs vreo paguba, altfel nu are nici o sansa sa castige ceva.