| enjustice a întrebat:

Buna seara.As avea si eu o intrebare. Politia locala din Bucuresti are dreptul sa perchezitioneze pe cine vrea pe strada fara a se legitima si prezenta?

As dori un raspuns din partea cuiva care stie exact cum sta treaba pe acolo

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Politia nu are voie nici sa te opreasca de vorba fara a se legitima.

| IrimieRaluca a răspuns:

Nu. Nimeni din politie nu are dreptul sa iti ceara acte sau sa te ia la intrebari fara sa isi dovedeasca functia (adica sa iti puna sub nas o legitimatie sau ceva). Asta e in mod normal: isi spune fuctia, numele si apoi te intreaba.

| FlorinDiablo a răspuns:

Nu are nici un drept pentru a te oprii fara sa se legitimeze, de vina esti tu ca ai stat de vorba cu ei.Le spuneai foarte politicos domnilor militieni pana nu va legitimati nu discut absolut nimic cu dvs.Si daca e sa faca ceva te duci si ii dai in judecata si castigi 100 100

Răspuns utilizator avertizat