| dxmarius a întrebat:

Buna seara, as dori sa stiu ce pot face pentru a lua pensia de urmas pe numele meu si sa ma duc sa ridic bani eu personal?
Acum detalii despre situatie:
-eu am 18 ani
-sunt la in institut de invatamant
-inca iau pensie dar e pe numele mamei
-stau cu ea
-mama s-a casatorit cu actualul meu tata dar eu nu sunt fiul sau in acte decat al celui decedat.

Răspuns Câştigător
| trixiiie a răspuns:

Mergi acolo unde iei pensia, menționează faptul că ai împlinit 18 ( ia cu tine copie după buletin și buletin în original ), certificat de deces al tatălui, copie și original ( pentru orice eventualitate ), adeverință de la institutul respectiv că încă ești elev acolo și duci dovada că mama ta ia pensia, le ceri să schimbe să iei tu în viitor.
Mult noroc!

| dxmarius explică (pentru trixiiie):

Pai si daca mama nu e de acord are dreptul de a nu ma lasa sa fac asta?

| alessia5158 a răspuns (pentru dxmarius):

Daca tu esti beneficiarul de drept al pensiei( si esti, pentru ca mama ta, chiar daca ar avea pensie de urmas, prin recasatorie, o pierde --- vezi "suspendarea platii pensiei de urmas":https://www.cnpp.ro/pensia-de-urmas) atunci mama ta nu are dreptul, la momentul majoratului tau, sa-ti incaseze pensia cuvenita.

p.s. Daca locuiesti impreuna cu mama ta si tatal vitreg depinzand financiar, intr-o masura mai mica sau mai mare, de veniturile lor nu inteleg de ce ai vrea sa schimbi lucrurile!--- doar asa, ca sa-ti vezi mumele pe cuponul de pensie?! Te-ai gandit ca acea pensie de urmas ar putea sa nu acopere, in totalitate, cheltuielile tale in cazul in care nu vei mai locui impreuna cu familia? Te-ai gandit ca poate, in viitor, cand nu mai intrunesti conditiile pentru a primi aceasta pensie, vei avea nevoie de ajutorul mamei si tatalui vitreg?

| dxmarius explică (pentru trixiiie):

Si cam care ar fi aceasta dovada?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a primi pensia de urmas pe numele tau va trebui sa mergi la Casa Judeteana de Pensii Publice si sa soliciti aceasta.