| RahKoon77 a întrebat:

Cum procedez să trec pensia de urmaș pe numele meu? Ce acte și unde trebuie să mă duc? Pensia este pe numele mamei.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia de urmas pentru un copil nu poate fi pe numele mamei ci doar pe numele copilului si sa o incaseze mama pentru copilul sub 14 ani. Dupa aceea poate fi incasata si de copil, daca acesta solicita si are si acordul mamei. Solicitarea se adreseaza Casei Judetene de Pensii Publice. Sunt necesare copii de pe actele de identitate (CI al tau si al mamei), copia de pe decizia de pensie de urmas si un extras de cont de la banca (daca soliciti plata prin cont bancar).

2 răspunsuri:
| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut! happy Nu știu dacă se poate așa ceva, dar o să încerc să caut un link relativ cu asta. Sănătate! big grin