| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu, am fost condamnat la 6 luni cu suspendare si mi-a venit un dosar dupa 3 ani (cand aveam 17 ani am condus un scuter si nu aveam permis, acuma am permis, am 19 ani) ce pot pati? Pot primi doar o amenda la acel dosar in care am condus scuterul? Imi afecteaza cumva condamnarea anterioara la suspendare?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Foarte alambicata si neclara intrebarea. Nu se intelege pentru ce fapta ai fost condamnat, cand ai facut fiecare fapta, ce varsta aveai la fiecare fapta si care a fost prima.
Completeaza intrebarea si o sa-ti dau un raspuns concret.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

La 19 ani, te-ai gandi sa judece mai bine, nu?

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Salut deci cand aveam 17 ani mau prins pe scuter m-au dus la sectie si am dat o declaratie am impinit 19 ani mi-am luat permisul si am facut o boacana si mau condamnat pentru tainuire la furt 6 luni cu suspendare si acum 2 zile am primit o citatie sa ma prezint la brigada rutiera am vb cu cineva de acolo si mi-a explicat de ce sunt acuzat ca acum 3 ani am condus un scuter fara permis as vrea sa stiu daca imi ia permisul de conducere primesc ameda sau imi afecteaza aceea suspendare care am primit-o de curand ma refer la din suspendare sa nu se faca execurate sau ceva in genu

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Esential m-ar interesa daca imi va suspenda permisul sau primesc o amenda sau imi afecteaza cumva aceea suspendare care am primit-o

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

In mod normal, pentru conducere fara permis, pe timpul minoratului, se putea lua impotriva ta o masura educativa neprivativa de libertate, ma mira ca nu a fost luata atunci si ai fost chemat doar dupa 3 ani.
Nu o sa te afecteze cu nimic acea fapta din timpul cat erai minor, nici in privinta condamnarii cu suspendare si nici in privinta permisului de conducere.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Timp de 3 ani nu am primit nimic sper sa scap doar cu o amenda sau asa cu un avertismen mersi mult de tot