| Ionut25431 a întrebat:

Buna seara! Astazi m-a mancat undeva sa iau doua produse de 30 de lei din Kaufland si sa le ascund in buzunar, o pereche de casti si un deodorant. M-au tras intr-o parte doamnele de securitate, mi-au spus sa scot produsele, ceea ce am facut si au chemat politia. In momentul in care politia a sosit, au scris un proces verbal pe care m-au pus sa-l semnez si eu cat si doamnele de la securitate si le-am intrebat daca o sa ma ia la sectie. Mi-au spus ca nu. Pentru procesul ala verbal mi-au cerut buletinul si m-au intrebat de numarul de telefon cat si de numele parintilor. Credeti ca o sa ma cheme la politie pentru declaratii sau audieri? Faza este ca sunt la prima abatere, 19 ani, am cazierul curat, am cooperat cu agentii si politistii iar magazinul si-a recuperat produsele. Acum sunt cam speriat, sincer. Le-am spus politistilor ca am facut-o ca sa imi ajunga banii pentru altceva si ca nu o sa o mai fac. In fine, un alt aspect, dupa ce le-a pus pe doamnele de securitate sa semneze in proces, pentru ca le pusese ca martori, una dintre ele a intrebat "Sper ca nu ma puneti pe drumuri", la care politistul i-a raspuns ca "Nu, doamna", ceea ce ma face sa cred ca nu o sa imi iau puscarie. Acum voi ce credeti? Stiu, am facut o boacana mai mare decat capul meu, nu as vrea sa fiu judecat de catre ceilalti, cu toate ca merit si mi-am promis ca nu o mai fac. Insa as vrea sa stiu la ce sa ma astept? Ori amenda, ori inchisoare, ori ma lasa in pace? Va multumesc frumos tuturor!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.228. Furtul
  (1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Asa fiind in cel mai bun caz o sa se renunte la urmarirea penala, pentru lipsa de interes, avand in vederea valoarea mica, faptul ca nu exista paguba, bunurile fiind restituite si comportarea ta sincera. In cel mai rau caz o sa fii amendat cu cateva sute de lei.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Totul depinde de firma de la care ai incercat sa furi.
Daca nu-si retrag plangerea impotriva ta, atunci ai toata sansa sa nu mai ai cazierul curat.
Legea nu face deosebire dupa valoarea furata. Furtul e furt, eventual primesti pedeapsa mai mica, fiindca n-ai avut antecedente penale.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau, dar furtul calificat se plateste cu dosar penal si amenda sau puscarie.
Indiferent ca nu vrei sa fii judecat, tot vei fii judecat, fiindca ai facut un lucru ilegal si judecatorul iti va da sentinta corecta.
Fiindca esti la prima abatere, probabil ca vei scapa doar cu amenda si dosar penal iar poza ta va fi postata in magazinul acela, unde nu vei mai avea voie sa intri, niciodata.

Promisiunile nu au nici o valoare, in special cand vin de la un adult. Un copil greseste, dar un adult nu, facand-o constient si voit, cu intentia sa pacaleasca.

| sierra1 a răspuns:

"doua produse de 30 de lei din Kaufland si sa le ascund in buzunar...o sa ma cheme la politie"

doamne-ajută să-ți umfle o amendă cât buzunarele alea ale tale

| nevermatch a răspuns:

Bună, ai comis o infracțiune de furt calificat (bănuiesc că purtai mască), limitele sunt 2-7 ani astfel că sunt destul de mici, cred eu, șansele să primești renunțare la urmărirea penală. În schimb, cred că vei primi o amendă penală sau o condamnare la pedeapsa închisorii a cărei executare va fi suspendată sub supraveghere.