| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara!
Atunci când faci buletinul de 18 ani, ce acte sunt necesare?

15 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

C.I. ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/schimbată ÎNAINTE de împlinirea vârstei de 18 ani!

Poţi să-ţi schimbi C.I. cu cel mult 6 luni şi/sau cu cel PUŢIN 15 zile ÎNAINTE de a expira.

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi alte detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html

Toate cele bune.

| RobertMoon a răspuns:

Buletinul vechi, copie si original dupa certificatul de nastere, copie si original dupa actul casei de unde ai domiciliul, 3 timbre si 1 chitanta de la posta pentru buletin costa 4 lei. Iar acolo iti va da o cerere de completat cu datele tale si cam atat...

| foxsilver a răspuns:

Buletinul pe care l-ai facut la varsta de 14 ani, e valabil timp de 10 ani, deci, nu este necesar sa iti faci altul acum.
Urmatorul buletin de identitate, il vei face abia la varsta de 24 de ani, cu recomandarea, sa nu depaseasca termenul de valabilitate, respectiv, anul si luna in care a fost eliberat primul buletin.

| suntserios a răspuns (pentru foxsilver):

Fals. Cartea de identitiate eliberata la 14 ani este valabila doar 4 ani pana la varsta de 18. Abia cartea de identitate obtinuta la 18 ani este valabila cate 10.

| Neo12 a răspuns (pentru suntserios):

Vorbesc şi ei şi habar nu au.

| foxsilver a răspuns (pentru suntserios):

Acum am vazut si eu ca s-a schimbat legea, eu fiind de-o seama cu dinozaurii. Pe vremea mea nu era asa, dar in vremurile astea se pare ca trebuie sa cotizam mai des pentru Ministerul de Interne.

| suntserios a răspuns (pentru foxsilver):

Mi se pare normal sa iti scimbi buletinul la 18 ani, fizionomia si schimba foarte mult de la 14 ani pana la 24. dar na, asa suntem noi romanii, mai bine ne mai plangem de o taxa decat sa ne stim drepturile si obligatiile

| foxsilver a răspuns:

Scuze, n-am stiut ca s-a modificat legea in privinta valabilitatii primului buletin de identitate.
Cat priveste documentele necesare, utilizatorul @ suntserios ti-a raspuns corect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buletinul se face la implinirea varstei de 14 ani! La 18 ani devii major -Odată cu această vârstă ai, libertatea de a hotărî ce este cel mai bine pentru tine, deşi nu este rău dacă asculţi şi de părerea părinţilor.Nu se inmaneaza nici un act.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu macar ai citit intrebarea, sau te afli si tu asa in discutie din plictiseala?

| Neo12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hello! Ce întreb eu şi ce răspunzi? N-ai înţeles nici măcar întrebarea.
Reformulez: ce acte sunt necesare pentru schimbarea cărţii de identitate?
Ţi-e clar?

| anonim_4396 explică (pentru Neo12):

Am raspuns cu buna credinta la intrebarea ta,,
Atunci când faci buletinul de 18 ani, ce acte sunt necesare?''--si eu raspund buletinul se elibereaza la 14 ani nu la 18 ani., o data ce in mod normal ti s-a eliberat buletin la 14 ani nu trebuie schimbat la 18 ani!---Acuma am inteles dupa reformularea intrebarii de catre tine --ce acte sunt necesare pentru schimbarea cărţii de identitate? ---dar ce cauta 18 ani in intrebarea formulata mai sus.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, informeaza te cand raspunzi la ceva, si nu mai trimite mesaje lacrimogene in privat in care imi ceri sa imi sterg raspunsul ca tu ai dreptate si eu nu.

| AdycuThebest a răspuns:

O copie dupa certificat de nastere
o adeverinta de la.primarie
buletinul vechi