| drcatalin a întrebat:

Buna seara, ce pot sa patesc daca am primit o recomandata in care cred ca este o amenda si nu o ridic? mentionez ca recomandata a venit la adresa unde locuiesc cu chirie, nu la cea din buletin.Sunt student si nu am nimic pe numele meu, poate aceasta amenda sa ii afecteze pe parintii mei? Sa nu mai poata sa ridice adeverinta de la primarie in cazul in care vor sa vanda sau sa cumpere ceva?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda neplatita se transmite organului fiscal de la domiciliul tau si acestia vor incerca executarea ta silita, prin oricare dintre formele de executare prevazute de Codul de procedura fiscala. Daca nu ai nimic nu o sa te poata executa.

| BiuL a răspuns:

Ai flotant? Ca daca da se considera ca ala e domiciliul. Oricum in cel mai rau caz nu te lasa platesti impozitul pana nu platesti si amenda, dar cum nu ai nimic banueisc ca nu platesti impozit. Daca esti major nu are de ce sa ii afecteze pe parintii tai.
Sa nu poate vanda/cumpara ceva... totusi ce amenda ai luat?

| drcatalin explică:

Procedura de executare silita are si alte urmari?(ex: dosar penal etc )

Am viza de flotant la camin, nu unde locuiesc cu chirie.In acea recomandata eu banuiesc ca ar fi o amenda, cum pot afla sigur?
Presupusa amenda este de la vama si a fost data pentru ca am cumparat de pe net ochelari Ray.Ban si nu sunt originali, au fost 25 perechi.Amenda ar trebui sa fie data pentru comercializare, dar eu am cumparat pe persoana fizica nu pe firma.Nu prea au dovezi cum ca eu as fi comercializa.