| drcatalin a întrebat:

am primit o recomandata de la posta in care este o amenda. Nu am ridicat-o si nici nu am de gand sa fac acest lucru. Amenda a venit la o adresa unde locuiesc cu chirie, nu la domiciliul din buletin. Nu am nimic pe numele meu, nici un autovehicul sau proprietate, doar un cont la bcr, card de debit. As putea sa patesc ceva?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai peste 18 ani, nu au ce sa-ti execute silit, amenda poate fi transformata in munca in folosul comunitatii.

| drcatalin explică (pentru Ioandelasal):

La contul bancar nu pot sa intervina? referitor la munca in folosul comunitatii daca puteti sa imi dati detalii, in ce consta, cat timp si dupa cat timp se poate face acest lucru? precizez ca amenda este de aproximativ 30 mil lei vechi din ce date am eu, cu toate ca este data abuziv dar asta este alta problema.

| Ioandelasal a răspuns (pentru drcatalin):

Daca prin contul cardului de debit primesti salariu sau alte sume se poate face poprire pe acest cont.
Spui ca amenda a fost abuziva, atunci poti face plangere contraventionala, in termen de 15 zile de la data comunicarii procesului verbal de contraventie, la judecatoria in circumscriptia careia ai savarsit contraventia.
Munca in folosul comunitatii se decide de instanta judecatoreasca, conform OG 2/2001, cu md. ulterioare, citez:
ART.39^1.(1) In cazul in care contravenientul nu a achitat amenda in termen de 30 de zile de la ramanerea definitiva a sanctiunii si nu exista posibilitatea executarii silite, acesta va sesiza instanta in circumscriptia careia s-a savarsit contraventia, in vederea inlocuirii amenzii cu sanctiunea prestarii unei activitati in folosul comunitatii, tinandu-se seama, dupa caz, si de partea din amenda care a fost achitata.
(2) In cazul in care contravenientul, citat de instanta, nu a achitat amenda in termenul prevazut la alin. (1), instanta procedeaza la inlocuirea amenzii cu sanctiunea prestarii unei activitati in folosul comunitatii pe o durata maxima de 50 de ore, iar pentru minori incepand cu varsta de 16 ani, de 25 de ore."

| drcatalin explică (pentru Ioandelasal):

Eu am comandat de pe net ochelari de firma pentru mine si cativa colegi.in total au fost 20 perechi.cand a ajuns coletul in tara a fost verificat la vama si au constatat ca nu sunt originali.ei spun ca am incalcat legea pentru ca am comandat asa ceva, si ca le comercializez.Ideea este ca eu nu am vazut produsul inainte, nu am intrat personal cu ei in tara, cat despre comercializat nu prea aveam cum.Eu consifer ca este abuziv, acum nu stiu pentru ca nu ma pricep ft bine la legi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru drcatalin):

Poti face plangere contraventionala, in maximum 15 zile de la primirea procesului verbal de contraventie, la judecatoria din a carei circumscriptie este agentul constatator. Te sfatuiesc sa vorbesti cu un avocat, sa-ti spuna sansele de castig. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi mai bine sa mergi sa o ridici. Daca stii ca nu ai facut nimic, nu trebuie sa ai teama. Poate fi o greseala, nu ar fi primul caz.