| Andresso a întrebat:

Ce semnale trebuie sa dea politia (mai exact masinile de politie rutiera) atunci cand vor sa controleze un alt autoturism care are viteza sau sa verifice pur si simplu daca persoana de la volan e bauta?
Intreb deoarece in oras, cand prinde politia pe unu cu viteza sa zicem ii da semnale luminoase(girofarele) si sonore.
Mi s-a intamplat pentru prima data sa ma opreasca azi pe un drum judetean, eu mergeam regulamentar, ei stateau pe loc, ii vedeam in fata mea de la aprox 800 m si aveau girofarele aprinse, cand sa trec de ei, ei intorc masina si dupa mine si mi-au dat 1 flash maxim si nici nu s-a vazut cum trebuie, nici macar semnal sonor, nimic si am zis hai ca poate vor astia ceva de la mine si am oprit pe dreapta si m-a controlat. N-aveam nimic din fericire, totul fusese in regula.
Intrebarea mea e, nu trebuiau sa foloseasca si semnalele sonore sau macar sa imi dea mai multe flash-uri si rapide, ca abia ce i-am observat ca vor sa ma opreasca? Politistul spunandu-mi (dupa ce oprisem deja pe dreapta)îngâmfat"ce... nu m-ai vazut, de ce n-ai oprit mai devreme, poate iti rețin permisul pentru asta"; eu ma speriasem asa putin, stiind ca n-am incalcat nicio lege si conduceam regulamentar si prudent + era prima data cand ma oprise politia in viata mea. M-a pus sa suflu si in aparatul ala ce detecteaza alcoolemia laughing)).
Va rog frumos daca puteti sa-mi raspundeti la intrebare. Mi se pare ca politistul a fost cam nesimtit asa, mai ales ca eu am avut vreo 50 kmh mai tot timpul (fiind si noapte; polei pe alocuri, desi nu era polei mai deloc).

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

In cazul tau militistii au fost niste marlani! Nimic deosebit pentru ei! Asa e normal in creierele lor cu o singura circumvolutiune!
Se zice ca au iesit la vanatoare de lei! Dar ghinion! Nu le-a iesit!

1 răspuns:
| antimulte a răspuns:

Au mai multe la dispozitie, le aplica asa cum cred ei ca se impune in functie de situatie, au girofare, au sirena, au prostavoce prin care te someaza, au baston pe care il pot scoate pe fereastra... depinde de ei.