| sinnz a întrebat:

Aseara niste prieteni s au luat la intrecere si ne a vazut politia. Primul prieten cand a trecut politistul tocmai se dadea jos din masina (precizez ca era parcata pe banda 1 din 2 pe sensul celalalt de mers) iar cand a trecut al doilea prieten masina politiei avea semnalele luminoase aprinse si mana paralela cu pamantul. Nu am oprit la semnal insa din cate am auzit pe timp de noapte politistul trebuia sa aibe bagheta aceea reflectorizanta. La o jumapte de ora erau masini de politie prin toate cartierele. Ce sanctiuni se vor aplica?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Participarea la intreceri neautorizate este infractiune, conform art.339, alin.2 Cod penal, citez:
"ART. 339. Împiedicarea sau îngreunarea circulaţiei pe drumurile publice
(2) Participarea în calitate de conducător de vehicul la întreceri neautorizate pe drumurile publice se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă."
Neoprirea la semnalul agentului de politie constituie contraventie, conform art.100, alin.3, lit.f) din OUG 195/2002, rep. in 2006 si se sanctioneaza cu amenda de 500 lei sau 625 lei si suspendarea dreptului de a conduce pe 30 de zile, citez:
"(3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
f) nerespectarea semnalelor, indicaţiilor şi dispoziţiilor poliţistului rutier aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu;"

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cursa ilegala si neoprire la semnalul agentului.
Pentru cursa ilegala se poate anula permisul.
Ne oprire la semnalul agentului: "Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:
f) nerespectarea semnalelor, indicaţiilor şi dispoziţiilor poliţistului rutier aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu; "

| Razvan131331 a răspuns:

Dosar penal!

| sinnz explică (pentru Razvan131331):

Nu suntem siguri daca ne a vazut numarul de inmatriculare sau nu!

| Arthiom a răspuns (pentru sinnz):

Ati comis o infractiune care se putea solda cu victime, daca zici ca au aparut masini de politie inseamna ca politia nu o sa treaca cu vederea. Nu conteaza ca avea baston reflectorizant sau nu, semnalele politistilor trebuie respectate, in cazul asta o sa fii penalizat si pentru nerespectarea semnalului politistului.

| sinnz explică (pentru Arthiom):

Era o singura masina de politie oprita pe partea cealalta de mers, iar agentul s-a dat jos si a pus mana cand eram in dreptul lui. Nu s-au luat dupa noi.

| Arthiom a răspuns (pentru sinnz):

Nu conteaza cate masini erau, si nu conteaza nici daca s-a luat dupa voi sau nu. Era suficient sa anunte prin statie directia in care va duceati si cateva detalii despre cum arata masinile voastre. Si nu conteaza ca erai in dreptul lui cand a semnalizat sa opresti, trebuia sa opresti. Nu mai incerca sa te sustragi si sa gasesti portite.

| Malnasi_Alex_1994 a răspuns:

I just got a free Minecraft gift code from http://freeminecraftgiftcode.net