| Adrianadiafg a întrebat:

Primești amenda, daca avertizezi un șofer ca urmeaza un radar prin semnale luminoase si polițistul te vede?

3 răspunsuri:
| iDarkness a răspuns:

Nu scrie nicaieri ca iti este interzis sa avertizezi un alt sofer legat de radar, prin urmare nu, nu primesti amenda.

| George1337 a răspuns:

Nu primesti amenda pentru asta. Dar atragi atentia.

| LadyDot a răspuns:

Din cate stiu nu exista o prevedere legala in baza careia sa te amendeze pentru ca ai blitat un alt participant la trafic pentru a-l anunta de prezenta unui echipaj de politie sau radar, dar dincolo de baza legala probabil poti fi oprit, iar daca se constata alte nereguli poti fi amendat/a pentru ele.