| marian878 a întrebat:

Am o nelămurire, poliția are voie să circule cu viteză în localitate daca nu are semnalele luminoase aprinse? Sau de exemplu, daca eu circul cu o viteză egală/peste limita legală și un echipaj de poliție ma depășește fara sa aiba semnalele luminoase/acustic activate, iar mai târziu ma trage pe dreapta pentru ca am depasit limita legală, are voie să facă asta?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si politia trebuie sa respecte toate regulile prevazute de legislatia rutiera, cu o singura exceptie: interventia la evenimente. Si atunci trebuie sa aiba in functiune semnalele acustic si vizual.
Faptul ca politistul a incalcat o regula de circulatie nu te absolva pe tine de sanctiuni in cazul ca ai incalcat reguli de circulatie si au voie sa te sanctioneze, inclusiv pentru depasirea vitezei legale pe respectiva portiune de drum public.

| marian878 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am încălcat limita de viteză, dar mi s-a întâmplat să mă oprească ca mergeam prin localitate cu 45-50km/h laughing

| Ioandelasal a răspuns (pentru marian878):

Scuza-ma ca-ti spun dar razi ca prostul!
Cu manuta ta ai scris in intrebare, citez: "...iar mai târziu ma trage pe dreapta pentru ca am depasit limita legală..."
Si cu viteza de 45-50 de km/h poti depsi limita legala, daca pe respectiva portiune de drum este prevazuta o limita mai mica.

| suntserios a răspuns (pentru marian878):

Si ce ti au facut?

| marian878 explică (pentru Ioandelasal):

Eu m-am referit strict la faptul dacă au dreptul să mă tragă pe dreapta mai târziu dupa ce am depasit amândoi limita legală. Nu stiu ce si cat ai inteles din întrebarea mea, dar ar fi mai bine să o mai citesti odată, ca sa nu te deranjeze raspunsul meu. Apropo, daca jignesti pe cineva si ii spui sa nu se supere sau sa te scuze, tu chiar crezi ca nu il deranjează câtuși se putin? Sunt curios daca iti spune cineva "Nu te supăra, dar ai față de prost", chiar nu te deranjează?

| Ioandelasal a răspuns (pentru marian878):

Si ti-am raspuns si la asta, reciteste fraza a doua din primul meu raspuns si ultima fraza din raspunsul al doilea.
Si nu ti-am spus ca ai fata de prost, am spus ca razi ca prostul, este cu totul altceva. N-am de unde sti cum esti, pot sti doar din ce exprimi.

| Adry05 a răspuns:

Noi odată mergeam undeva pe drum din ăla de munte cu drum îngust, curbe, vizibilitate destul de mică și o vizită relativ măricică și ne-au depășit polițiștii în curbă pe linie continuă fără lumini laughing despre ce vorbim

| Sofer a răspuns:

Ei merg cu ce viteza vor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot pana la 50km peste limita dacă e deplasare misiune chiar cu mașina fără inscripții sau fără semnale

| RaduRobertRO a răspuns:

Teoretic nu are voie, practic cine sa-l amendeze pe polițai? Plus ca faptul ca el nu merge legal nu înseamnă ca tu nu iei amenda "legal".

| Balalau95 a răspuns:

Da, au dreptul, pot sa fie in misiune, iar misiunea sa implice faptul ca nu pot porni semnalele audio si luminoase, ca sa nu sperie infractorul

in plus, mai ales in tara asta de rahat, muilitienii te pot opri cand au ei chef, chiar daca nu ai incalcat nici o lege, lucru care nu ar trebui sa fie legal intr-o tara civilizata si democratica angry

| Batmanel a răspuns:

Da, clar ca pot. Politistii se pot deplasa in misiune fara sirena si semnale uminoase. Tu daca depasesti limita, e ilegal... deci vei raspunde legal daca esti prins.