| ValentinCosma3212 a întrebat:

Bună seara,daca mergi fără permis și te prinde,te ia la politie atunci, adică dacă te prinde te ia în momentul ala la politie?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te duce la politie si este posibil sa te retina 24 de ore iar procurorul sa solicite luarea unei masuri preventive.

| Simpatic a răspuns:

Te ia la politie si mai tarziu te ia la parchet
daca nu ai baut sau consumat droguri, nu ai vatamat pe nimeni etc primesti dosar penal dar pedeapsa fara executare!
de ce? daca conduci fara a detine permis este infractiune!

faptul ca eu am uitat permisul de conducere acasa, dar am permis valabil, si sunt oprit de politie asta nu inseamna ca nu am permis, nu este infractiune, este doar contraventie pentru care primesc amenda, ca nu am prezentat politistului permisul de conducere!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu neaparat, dosarul penal se poate deschide si pe loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti face dosar penal.
Nu stiu daca au formulare la ei, probabil mergi la sectie sa completezi.