| anonim_4396 a întrebat:

E permis sa mergi cu un moped(ceva ce prinde suta) pe autostradă?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este interzisa circulatia mopedelor pe autostrada.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.74.(1) Pe autostrăzi este interzisă circulaţia pietonilor, a autovehiculelor cu gabarite sau mase depăşite, fără autorizaţie specială de transport eliberată de administratorul drumului public, conform reglementarilor în vigoare, a vehiculelor cu tracţiune animala, a animalelor, a vehiculelor trase sau împinse cu mana, a bicicletelor şi mopedelor, a tractoarelor şi maşinilor autopropulsate pentru lucrări agricole, precum şi a vehiculelor care, prin construcţie sau din alte cauze, nu pot depăşi viteza de 50 km/h."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, daca ai permis. Mai mult, acela nu este moped. Un moped "scuter" este un vehicul cu două, trei sau patru roţi, a cărui viteză
maximă prin construcţie nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu aprindere prin scânteie, cu aprindere internă, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau un alt motor cu ardere internă, ori după caz, electric, a cărui
putere nominală este cel mult 4 kw.
Ori "mopedul" tau este deja motocicleta.
Mopedul nu are voie pe autostrada!

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

E un youtuber care are doar categoriile b si am și merge cu un sr50 care prinde 100

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Este ok.