| BiraSorina a întrebat:

Bună seara! De unde știi că ești la stat sau la privat?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

La stat înseamnă că salariul tău este plătit din bugetul de stat( de ex ești profesor sau doctor)

La privat înseamnă că salariul tău este plătit de o companie privată (KFC, Kaufland, Miele, Dedeman, endava).

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca este vorba de angajarea in munca.
Inainte de angajare participi, de regula, la un interviu si angajatorul iti spune despre ce este vorba.
Dupa aceea, daca te angajeaza, inchei un contract individual de munca si mai toate firmele sunt private (daca este o firma) iar organele/institutiile/autoritatile/agentiile, etc, sunt de stat.

Bula
| Bula a răspuns:

Dai o cautare pe Google, pe numele angajatorului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In ce context?