| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara, deducerea se scade din venitul net? Și bonurile se calculează cu venitul net din care se scade 10% impozit?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deducerea personala se scade din venitul brut, astfel ca impozitul se plateste mai putin. Dupa impozitare suma reprezentand deducerea se adauga la salariu.

| Stefcos a răspuns (pentru Ioandelasal):

Din venit brut total sau venit brut generat?

| Stefcos a răspuns (pentru Ioandelasal):

Din venitul brut de pe contract sau din venitul brut generat în acea luna?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stefcos):

Se scade din salariul brut obtinut in fiecare luna.

| Stefcos a răspuns (pentru Ioandelasal):

Bun se scade din brut și ulterior nu se adaugă la salariu net după scăderea de 10% impozit pe venit net? Adică scăderea aia de ce se numește deducere care este de 10% practic o pierzi? Plus ca ei mi-au scăzut-o din salariu net și pe urma au scăzut impozitul pe venit de 10%. Este posibil sa se fi greșit ordinea operațiunilor de calcul salarial? Pentru ca cred ca dacă nu se face în ordinea care trebuie clar iese alta suma nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stefcos):

N-ai inteles!
Dupa scaderea impozitului deducerea personala se adauga iarasi la salariul ramas dupa scaderea contributiilor la fondurile speciale (CAS si CASS) si a impozitului.

| Stefcos a răspuns (pentru Ioandelasal):

Și se plătește la salariu net, eu așa am văzut ca pe un alt fluturaș salarial am văzut ca să scăzut din salariu net pe urma la salariu net rezultat s-a adunat valoarea bonurilor sa scăzut impozit pe venit 10% sa adunat deducerea și sa plătit astfel: salariu net - deducere + bonuri - 10% impozit pe venit net(cu bonuri) + deducere + bonuri.

| Stefcos a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dau un exemplu cum mi s-a întâmplat mie, sumele nu reprezinta salariul meu sunt doar ca exemplu, ei au scăzut impozitul dintr-un salariu de exemplu: venit net cu bonuri după scăderea de 25% CAS și 10%CASS deci din 2000 cu bonuri fără deducere( pentru ca nu au adăugat-o) - 10%=1800 de lei după scăderea de 10% din net fără deducere (adica suma scăzută este de 200 de lei) =1700 lei + 100 bonuri fără deducere dar mie mi sa calculat dau exemplu: 1000 cu bonuri fără deducere atenție aici, deci reiau 1000 cu bonuri fără deducere - impozitul de 10% de la 2000 cu bonuri fără deducere adică 200 de lei și au plătit 700 de lei și 100 bonuri fără deducere... Adică mie salariul plătit + impozitul de 10% nu da venitul din care au scăzut ei cei 10% impozit pe venit net. Clar e o greșeală nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stefcos):

Ai prezentat foarte alambicat situatia dar, daca nu s-a procedat cum am spus, inseamna ca au procedat gresit.

| Stefcos a răspuns (pentru Ioandelasal):

Salariu + 10% impozit da o suma mai mare decât suma din care au impozitat ei 10%, la ei 10% din 1000 fac 200 nu 100.

| Stefcos a răspuns (pentru Ioandelasal):

Și nici deducerea nu au mai adăugat-o dar de scăzut au scăzut-o plus ca este mai mica decât ar trebui sa fie

| sierra1 a răspuns:

"net"-ul este ceea ce rămâne după impozitare deci nu, se scade din brut, diminuându-ți astfel impozitul

| Stefcos a răspuns (pentru sierra1):

Pai mie mi-au adunat la net, pe urma din tot netul+deducere mi-au scăzut 10% impozit și pe urma din ce a rămas deducerea iar mi-a scăzut-o, este corect?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deducerea însemnând, ce? Ce bonuri?