| anonim_4396 a întrebat:

Tatal meu e nascut pe 05 iunie 1959. In perioada august 1983-septembrie 1985 a fost elev al Scolii pentru pregatirea subofiterilor de militie Slatina. Din septembrie 1985 pana in luna mai 1997 a lucrat ca subofiter M.A.I., data la care a fost trecut in rezerva. La implinirea varstei de 55 de ani poate beneficia de pensie si daca da unde trebuie sa se adreseze?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate asa de repede deoarece nu este acum in cadrul MAI.
La el se aplica varsta standard de pensionare, respectiv 65 de ani. Poate beneficia de o reducere a acestei varste, in functie de incadrarea in conditii deosebite sau speciale. Trebuie sa se adreseze Inspectoratului Judetean de Politie pentru a obtine o adeverinta cu anii lucrati si grupa de munca in care a fost incadrat, in functie de aceste date va putea afla de ce reducere a varstei standard beneficiaza si cand implineste conditiile pentru pensie la limita de varsta.
Dupa indeplinirea conditiilor actele se depun la Casa Judeteana de Pensii Publice din judetul de domiciliu.

1 răspuns: