| NewGirlInTown a întrebat:

Buna seara,

Dupa casatorie si schimbarea numelui in buletin, nu am apucat sa imi schimb si pasaportul pe noul nume.
Pasaportul mai este in perioada de valabilitate multi ani inca.

Pot iesi din tara, spre o destinatie non UE pentru. care am si viza tot pe vechiul nume, cu pasaportul pe vechiul nume?

Se verifica la vama din aeroporturile romane daca numele de pe pasaport este cel actual?

Multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu poti iesi si este obligatoriu sa-ti schimbi pasaportul.
Nu stiu daca verifica sau nu.